Annals of Psychology (the continuation of Annals of Philosophy no 4, Psychology), published quarterly, is an academic psychological journal. It aims to present up-to-date, original empirical results and influential theoretical contributions in various areas of psychology, and to promote new and creative ideas about research and psychological methods. The Journal accepts contributions of three kinds: 1) original articles, on both empirical and conceptual character, 2) short communications, and 3) polemics, which consists of a focus article followed by peer commentaries and a response by the author of the focus article. Annals of Psychology guarantees rigorous peer review process. The Journal is addressed to academics, practitioners in different areas of applied psychology and to representatives of related sciences with an interest in important new psychological ideas and findings.
The Journal is published quarterly (four issues a year) in English.
Articles are licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0)
Kościół i Prawo to półrocznik wydawany przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II we współpracy z Towarzystwem Naukowym KUL. Na łamach tego periodyku publikowane są opracowania naukowe dotyczące prawa kanonicznego oraz relacji między państwem a Kościołem. Szczególny nacisk położony jest na polskie prawo partykularne. Obok artykułów naukowych w periodyku publikowane są również recenzje opracowań oraz sprawozdania z konferencji naukowych. (więcej)
Roczniki Filozoficzne są jednym z najstarszych filozoficznych czasopism naukowych w Polsce, i jako jedyne filozoficzne czasopismo naukowe w Polsce ukazują się nieprzerwanie od 1948 roku. Obecnie Roczniki Filozoficzne są kwartalnikiem publikowanym zarówno w wersji elektronicznej, jak również w tradycyjnej wersji papierowej. Celem czasopisma jest publikowanie najlepszych, oryginalnych artykułów z dziedziny filozofii, a także przekładów, recenzji, sprawozdań i polemik.
Czasopismo ukazuje się cyklicznie, wydawane są 4 numery rocznie (w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu). Artykuły przyjmowane są w trybie ciągłym.
Artykuły oraz recenzje publikowane są w języku polskim i języku angielskim.
Cel i zakres
Celem Roczników Filozoficznych jest rozwój i wymiana myśli filozoficznej. W Rocznikach Filozoficznych publikowane są teksty z zakresu wszystkich dyscyplin filozofii. Największą liczbę z nich stanowią teksty z historii filozofii (ze szczególnym uwzględnieniem filozofii współczesnej), szeroko rozumianej logiki (w tym analitycznej filozofii języka) oraz metafizyki, etyki i filozofii religii. Główną część każdego numeru zajmują oryginalne rozprawy i artykuły w języku polskim lub angielskim. Oprócz nich publikujemy dyskusje (polemiki), recenzje, tłumaczenia (na język polski), sprawozdania i noty biograficzne. Od kilku lat dział dyskusji został rozbudowany. Publikowane są w nim głosy skupione wokół aktualnie wydawanych książek lub artykułów wprowadzających. Do dyskusji zapraszani są renomowani filozofowie polscy i zagraniczni.
Roczniki Humanistyczne są czasopismem naukowym wydawanym przez Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego od 1949 roku. Od roku 2009 współwydawcą jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Roczniki Humanistyczne obejmują 12 zeszytów tematycznych. Ich charakterystyka zawarta jest w części Cel i zakres. (więcej)
Roczniki Kulturoznawcze powstały w 2010 roku z inspiracji Instytutu Kulturoznawstwa KUL. Wydawane są przez Towarzystwo Naukowe KUL i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Charakteryzuje je wyraźny filozoficzny fundament i interdyscyplinarne podejście.
„Roczniki Nauk Prawnych” publikują wyłącznie opracowania oryginalne, prezentujące istotne zagadnienia z dziedziny prawa, jego wykładni i stosowania, w tym tworzenia nowych rozwiązań prawnych. Opracowania te mogą mieć postać: artykułów, artykułów polemicznych oraz glos – komentarzy do orzeczeń krajowych i zagranicznych sądów. Ponadto w RNP publikowane są sprawozdania z najistotniejszych międzynarodowych lub ogólnopolskich konferencji naukowych oraz recenzje najnowszych monografii naukowych. Każdy materiał publikowany w RNP podlega recenzji naukowej. Językiem publikacji jest: polski i angielski.
"Roczniki Nauk Społecznych" są czasopismem naukowym wydawanym przez Towarzystwo Naukowe KUL we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Funkcjonują nieprzerwanie od 1949 roku i stanowią miejsce niezależnej dyskusji naukowej. Stawiają sobie za cel publikację najnowszych badań naukowych i rzetelną wiedzę na temat aktualnych problemów społecznych. Podejmują zagadnienia w zakresie trzech dyscyplin: nauk socjologicznych, nauk o bezpieczeństwie, nauk o komunikacji społecznej i mediach.
Czasopismo ukazuje się cyklicznie, wydawane są 4 numery rocznie (w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu). Artykuły przyjmowane są w trybie ciągłym. Informacje o planowanych numerach znajdują się w zakładce Ogłoszenia
"Roczniki Nauk Społecznych" są indeksowane m.in. w następujących bazach: EBSCO, ERIH +, Index Copernicus, CEEOL, CEJSH, MOST Wiedzy, Arianta, Polona, Biblioteka Nauki, Repozytorium Insytytucjonalne KUL.
Zgodnie z najnowszym Komunikatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 stycznia 2024 czasopismo otrzymało 70 pkt.
Więcej informacji o czasopiśmie.
Roczniki Pedagogiczne są pedagogicznym czasopismem akademickim, które stawia sobie za cel zamieszczanie oryginalnych, empirycznych i teoretycznych wyników badań w poszczególnych obszarach nauk o wychowaniu i promowanie nowych i kreatywnych osiągnięć metodologii pedagogicznej i metodyki pracy wychowawczej. (więcej)
Roczniki Teologiczne / Annals of Theology to czasopismo naukowe, którego początki sięgają 1949 roku. Obecnie wydawcą jest Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Historia czasopisma sięga czasów komunistycznych, kiedy Katolicki Uniwersytet Lubelski był jedynym ośrodkiem akademickim za żelazną kurtyną niepoddanym kontroli państwa. Roczniki były wówczas jedynym czasopismem, dającym dostęp do teologii uprawianej poza granicami Polski. Obecnie stawiają sobie za cel podejmowanie aktualnych debat w obrębie teologii, Kościoła i społeczeństwa, kultury i wiedzy o świecie. Zakres tematyczny obejmuje dogmatykę, antropologię teologiczną, moralność/etykę chrześcijańską oraz społeczno-kulturowe nauczanie Kościoła. Roczniki, zakorzenione w długiej tradycji myśli katolickiej w Polsce, są otwarte na poszukiwanie nowych sposobów angażowania się w teologię w świecie, zwłaszcza w teologię porównawczą i skierowane są do międzynarodowego czytelnika.
Czasopismo "Studia Polonijne" ukazuje się od 1976 r. Jest to rocznik naukowy o charakterze interdyscyplinarnym poświęcony szeroko rozumianej problematyce migracyjnej i poruszający kwestie związane z wychodźstwem polskim i Polakami przebywającymi za granicą. Wydawany przez Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Towarzystwo Naukowe KUL. (więcej)
Studia Norwidiana należą do unikalnych polskich czasopism naukowych i są w całości poświęcone badaniom nad jednym z największych polskich i europejskich poetów i artystów. Na łamach czasopisma publikują najwybitniejsi norwidolodzy z ośrodków krajowych i zagranicznych.
Czasopismo „Teka Komisji Historycznej” jest rocznikiem poświęconym historii Polski i powszechnej. Chronologicznie obejmuje wszystkie epoki od historii starożytnej po dzieje najnowsze. Jego celem jest publikacja artykułów naukowych, prezentujących osiągnięcia naukowe badaczy polskich oraz zagranicznych . Zakres tematyczny każdego tomu określa Komisja Historyczna działająca w ramach Wydziału Historyczno – Filologicznego Towarzystwa Naukowego KUL.
Czasopismo ukazuje się od 2004 roku w Lublinie. Wydawcą jest obecnie Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.
Poprzednie numery czasopisma dostępne są na stronie lubelskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. (wiecej)