Zmieniające się środowisko funkcjonowania państwa (państw) generuje wiele złożonych zagrożeń, które utrudniają, a niekiedy i uniemożliwiają wykonywanie podstawowych zadań przez jednostki, grupy społeczne, naród i państwo. Skala i dynamika zachodzących zagrożeń, bardzo często zaskakuje rządzących i społeczeństwo. Celem niedopuszczenia do sytuacji kryzysowej uprawnione podmioty cywilne i wojskowe muszą zabezpieczać swoje potrzeby informacyjne w sposób ciągły; doceniać znaczenie informacji, potrafić je wykorzystać, by nie dopuścić do wystąpienia sytuacji kryzysowej lub zminimalizować jej następstwa. Oznacza to konieczność budowania systemu informacyjnego państwa, a także podsystemów na każdym poziomie jego funkcjonowania, które będą podstawą dla procesu decyzyjnego. Stawianie zadań, rozliczanie i umiejętne wykorzystywanie posiadanych zasobów informacyjnych w procesie zarządzania kryzysowego państwem pozwala na jego bezpieczne funkcjonowanie w otoczeniu wewnętrznym i środowisku międzynarodowym.
Cited by / Share
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)