Data publikacji : 2024-09-27

WOKE – Irracjonalna idea walki o lepszy świat

Abstrakt

Zjawisko określane mianem woke stanowi konkretyzację lewicowej, neomarksistowskiej idei walki o lepszy świat. Najogólniej rzecz biorąc, oznacza „przebudzoną” świadomość rasizmu i braku sprawiedliwości społecznej. Sam termin, w obecnym zradykalizowanym znaczeniu, zafunkcjonował na początku XXI wieku. Charakterystyczne przejawy woke to walka o sprawiedliwość społeczną, kultura anulowania, kultura „płatków śniegu” i kultura krzywdy. Każde z tych czterech ujęć generalnie oznacza aktywizm społeczny skupiony na walce z systemowymi represjami różnych grup społecznych. Można stwierdzić, że woke i związana z nim irracjonalna ideologia wokeizmu stanowią trend, który wywiera znaczący wpływ na mentalność ludzi, przenikając do życia społecznego, polityki, biznesu, szkolnictwa, kultury a nawet religii. Z chrześcijańskiego punktu widzenia niezbędne jest demaskowanie autorytarnego charakteru woke i fanatyzmu jego zwolenników. Ideologia wokeizmu stanowi problem cywilizacyjny, który koniecznie należy przezwyciężyć, aby nie stała się nowym, postmodernistycznym autorytaryzmem na wzór dawnego marksistowskiego „socjalizmu realnego”.

Słowa kluczowe:

woke, wokeizm, wojownicy sprawiedliwości społecznej, kultura anulowania, kultura „płatków śniegu”, kultura krzywdy, ponowoczesność



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share



Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)