Data publikacji : 2025-03-31

Retoryka imaginariów: jak twórcy, byli twórcy i krytycy najnowszych technologii medialnych wyobrażają sobie przyszłość technologicznych transformacji. Analiza wypowiedzi w krytycznych filmach dokumentalnych z lat 2015-2021

Abstrakt

Niniejszy artykuł prezentuje wyniki analiz imaginariów technologicznej przyszłości z zastosowaniem połączenia trójkąta retorycznego Arystotelesa z matrycą modalności map retorycznych Ravena i Elahiego.

Celem badań była identyfikacja narracji, które kształtują logos, etos i patos trzech grup nadawców komunikujących na ten temat w filmach dokumentalnych: twórców, byłych twórców i krytyków technologii. W badaniu wykorzystano analizę treści wypowiedzi przedstawicieli wszystkich trzech grup w ośmiu krytycznych filmach dokumentalnych z lat 2015-2021 dotyczących przyszłości technologii. Wyodrębniliśmy kluczowe kategorie dla logosu, patosu i etosu każdej grupy mówców. Większość z nich jest dystopijna. Uważamy, że przyszłe badania powinny uwzględnić ciągłą obserwację i krytyczną analizę działań elit technologicznych, celem śledzenia rozwoju i ewentualnego spełnienia wizji.

Słowa kluczowe:

technologie medialne, imaginaria technologiczne, imaginaria socjotechniczne, retoryka przyszłości, retoryka cyfrowa



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share



Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)