Data publikacji : 2025-03-31

Zmieniające się granice obiektywizmu dziennikarskiego w Polsce: dziennikarstwo hybrydowe, teoria punktu widzenia i etyka redakcyjna

Abstrakt

W ostatnich latach koncepcja obiektywizmu dziennikarskiego jest poddawana intensywnej analizie. Tradycyjnie uznawana za fundament rzetelności dziennikarskiej, coraz częściej wywołuje krytykę, ponieważ uchodzi za przestarzały standard, który nie oddaje złożoności współczesnych społeczeństw. Debata ta uwidacznia się szczególnie w Polsce, gdzie polaryzacja mediów, ingerencja polityczna i pogarszająca się wolność prasy wzmacniają sceptycyzm wobec neutralności. Równocześnie pojawiające się działania na rzecz promowania inkluzywności kwestionują dominujące narracje medialne, stawiając pytania o granice odpowiedzialności dziennikarskiej. Artykuł analizuje, jak w erze wzrastającej świadomości epistemicznej i w obliczu presji politycznych i ekonomicznych polskie media negocjują obiektywizm. Na podstawie wywiadów z redaktorkami naczelnymi i wydawczyniami studium ukazuje, w jaki sposób w wybranych redakcjach redefiniuje się obiektywizm, jakie odstępstwa od neutralności są uznawane za dopuszczalne oraz jak negocjuje się zobowiązania etyczne, odpowiedzialność społeczną i niezależność redakcyjną. W oparciu o teorie punktu widzenia i dziennikarstwo hybrydowe identyfikujemy pięć strategii redakcyjnych: values-driven objectivity, strategic framing, selective pluralism, fact-based editorial discipline oraz critical engagement. W przeciwieństwie do wcześniejszych badań nad podziałami ideologicznymi niniejsza praca koncentruje się na tym, jak sami dziennikarze równoważą obiektywizm z odpowiedzialnością społeczną, niezależnością redakcyjną i różnorodnością.

Słowa kluczowe:

obiektywizm, odpowiedzialność epistemiczna, dziennikarstwo hybrydowe, teoria punktu widzenia, strategie redakcyjne



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share



Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)