Data publikacji : 2023-06-20

Konflikt hybrydowy – analiza porównawcza źródeł wiedzy o zjawisku

Abstrakt

Współcześnie kluczowe stają się zasoby niematerialne, związane z ludźmi oraz ich sferą mentalną. Priorytetowym kluczem do uzyskania przewagi staje się posiadana i zdobywana informacja oraz tworzona wiedza, jak też zdolność do jej wykorzystywania. Świadomie rozbudowywana przez oficerów Wojska Polskiego wiedza jest zasobem, wobec którego należy wykazać szczególną uważność. Szczególnie jest to istotne w sytuacjach zagrożenia militarnego oraz toczącej się wojny hybrydowej na wschodzie. Celem poznania preferencji w zakresie źródeł poszerzania swojej wiedzy przez oficerów przeprowadzono badania metodą sondażu diagnostycznego, gdzie narzędzie stanowił kwestionariusz ankiety. Wyniki badań obrazują źródła wiedzy o konflikcie hybrydowym, bariery w pozyskiwaniu informacji oraz zniekształcenia informacji w procesie poznawczym.

Słowa kluczowe:

konflikt hybrydowy, działania hybrydowe, wojna hybrydowa, bezpieczeństwo, informacja, wiedza, kształtowanie zasobów wiedzy



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share



Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)