Celem artykułu jest analiza wybranych problemów współpracy sieciowej jako narzędzia zintegrowanego rozwoju na przykładzie Inicjatywy Trójmorza. Analiza została przeprowadzona na podstawie teorii dotyczących m.in. współpracy, partnerstwa, relacji, współdziałania i integracji. Aktualność podjętej problematyki wynika z dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej w Europie Środkowej i Wschodniej. W artykule zostały przedstawiono powody powołania i rozwijania Inicjatywy Trójmorza jako obszaru współpracy społeczno-ekonomicznej. Ma to duże znaczenie w kontekście bezpieczeństwa Europy Środkowej, które w dużej mierze zależy od rozwijania współpracy zwłaszcza w dziedzinie energetyki, transportu i cyfryzacji. Inicjatywa Trójmorza, mimo stosunkowo krótkiego czasu funkcjonowania, uzyskała już międzynarodową podmiotowość, opisywany byt polityczno-gospodarczy wciąż definiuje swoją tożsamość, co wynika z zawiłej sytuacji geopolitycznej regionu. Ponadto w ramach tej inicjatywy państwa Europy Środkowej i Wschodniej starają się reprezentować swoje interesy na forum Unii Europejskiej.
Cited by / Share
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)