Data publikacji : 2024-12-23

Wybrane problemy współpracy sieciowej jako narzędzia zintegrowanego rozwoju na przykładzie Trójmorza w kontekście geopolityki regionu

Abstrakt

Celem artykułu jest analiza wybranych problemów współpracy sieciowej jako narzędzia zintegrowanego rozwoju na przykładzie Inicjatywy Trójmorza. Analiza została przeprowadzona na podstawie teorii dotyczących m.in. współpracy, partnerstwa, relacji, współdziałania i integracji. Aktualność podjętej problematyki wynika z dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej w Europie Środkowej i Wschodniej. W artykule zostały przedstawiono powody powołania i rozwijania Inicjatywy Trójmorza jako obszaru współpracy społeczno-ekonomicznej. Ma to duże znaczenie w kontekście bezpieczeństwa Europy Środkowej, które w dużej mierze zależy od rozwijania współpracy zwłaszcza w dziedzinie energetyki, transportu i cyfryzacji. Inicjatywa Trójmorza, mimo stosunkowo krótkiego czasu funkcjonowania, uzyskała już międzynarodową podmiotowość, opisywany byt polityczno-gospodarczy wciąż definiuje swoją tożsamość, co wynika z zawiłej sytuacji geopolitycznej regionu. Ponadto w ramach tej inicjatywy państwa Europy Środkowej i Wschodniej starają się reprezentować swoje interesy na forum Unii Europejskiej.

Słowa kluczowe:

współpraca sieciowa, geopolityka, Inicjatywa Trójmorza, polityka regionalna, zrównoważony rozwój



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share



Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)