Data publikacji : 2024-11-13

Parafia św. Kunegundy w McAdoo i jej duszpasterze na łamach „Dziennika Chicagoskiego” w latach 1893-1920

Abstrakt

Miejscowość McAdoo, leżąca w powiecie Schuylkill, wcześniej nosiła nazwę Saylor’s Hill, później Pleasant Hill i była miastem górniczym, inkorporowanym w 1896 r. Od 1880 r. do pracy w kopalniach przybywali tam m.in. Polacy, którzy osiedlali się w dwóch wioskach, obecnie nieistniejących: „Slabtown” i „Honeybrook”. Były to tereny należące do kompani węglowej Lehigh & Wilkes-Barre. Wówczas w powiecie Schuylkill była jedyna polska parafia pw. św. Kazimierza w Shenandoah, PA. Z uwagi na znaczną odległość społeczność polska korzystała z posługi duszpasterskiej w parafii irlandzkiej w Audendried. W tym czasie, w okresie wielkanocnym, dorywczo w kościele irlandzkim miejscowym Polakom posługą duszpasterską służył ks. Antoni Klawiter. Z jego inicjatywy w 1893 r. w Pleasant Hill, PA, zostało założone Towarzystwo ,,Rycerze Kaz. Pułaskiego”. Owi pionierzy podjęli próbę zintegrowania środowiska polskiego poprzez utworzenie polskiej parafii. We wrześniu 1893 r. jej pierwszym proboszczem został ks. Maciej Tarnowski. Pierwsze nabożeństwa sprawowane były w Pleasant Hill, w szkole publicznej przy ul. Grant. Budowy kaplicy na placu parafialnym podjął się w latach 1895-1896 ks. Marek Januszkiewicz. Od sierpnia 1901 r. posługę duszpasterską w parafii podjął ks. Stanisław M. Olesiński, od lipca 1902 r. – ks. dr Józef Biela, a od nowego roku 1904 – ks. Jan Dąbrowski. Parafia liczyła wówczas 150 rodzin i drugie tyleż osób samotnych. Podjęto się budowy nowego kościoła i plebanii. Kolejno, od marca 1906 r. prace te kontynuowali: ks. Ludwik Wojtyś, od września 1907 r. – ks. Paweł Guzik, a od 2 lutego 1908 r. – ks. Stanisław Fróg.

Kolejne zmiany w parafii przyniosła nominacja na proboszcza: od stycznia 1909 r. ks. Józefa Kuczyńskiego, od maja 1910 r. – ks. Wojciecha Sułka, od 1 grudnia 1910 r. – ks. Franciszka Grzywacza, którzy kontynuowali przygotowania do uruchomienia szkoły i sprowadzenia sióstr nauczycielek. 1 września 1913 r. obowiązki te przejął ks. Michał Pachucki, który otworzył szkółkę w bejsmencie z czterema siostrami bernardynkami. W listopadzie 1917 r. na jego miejsce przybył ks. Leon Pateracki. Po jego śmierci, w listopadzie 1918 r. proboszczem został ks. Józef Woda. Z kolei, 24 czerwca 1919 r. urząd ten objął ks. Sebastian Jerzak. Zapoczątkował on najdłuższy wówczas okres pobytu proboszcza w tej parafii. Do jego ważniejszych osiągnięć należała spłata zobowiązań parafialnych wynikających z podjętych inwestycji w wyposażenie kościoła.

Słowa kluczowe:

parafia św. Kunegundy w McAdoo, polska diaspora w McAdoo, polska diaspora w Saylor’s Hill, polska diaspora w Pleasant Hill, duszpasterstwo polskie w McAdoo



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Studia Polonijne · ISSN 0137-5210 | eISSN 2544-526X | DOI: 10.18290/sp
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)