O czasopiśmie

Cel i zakres

Czasopismo "Studia Polonijne" obejmuje takie dziedziny badawcze jak historia, historia Kościoła i socjologia. Ma na celu przedstawienie genezy i historii Polonii za granicą, jej opieki duszpasterskiej oraz złożoności jej współczesnych problemów. Czasopismo podzielone jest na działy: Artykuły, Materiały, Kronika, Recenzje. Każdy artykuł opisuje różne konteksty polskiej diaspory. Po raz pierwszy ukazało się w 1976 roku, w trudnych czasach komunistycznej Polski, a jego głównym celem było wzajemne zrozumienie pomiędzy Polakami w kraju i za granicą. W swojej prawie 50-letniej historii Studia Polonijne skupiały międzynarodowych naukowców, m.in. z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

"Studia Polonijne" to wyjątkowe i jedyne w Polsce czasopismo poświęcone Polonii, jej historii i problemom. Jest także wysoce wyspecjalizowana i dedykowana Polakom mieszkającym za granicą na całym świecie. Ze względu na swoją rolę w poszerzaniu wiedzy o Polonii wśród Polaków w kraju i za granicą, w większości publikacji używany jest język polski. Czasopismo wspiera wzmacnianie więzi pomiędzy Polską a jej emigrantami, przypominając im o polskiej tożsamości i kulturze.

Harmonogram wydawniczy: w grudniu ukazuje się jeden tom w roku. Wersja cyfrowa czasopisma jest jego wersją pierwotną.

DOI:  http://dx.doi.org/10.18290/sp

Czasopismo jest indeksowane w następujących bazach danych:

ERIH PLUS, EBSCO, Central and Eastern European Online Library (CEEOL), CEJSH, Biblioteka Nauki, BazHum, PBN/POL-IndexICI Journals Master List / ICI World of Journals, Polona (Repozytorium Cyfrowe Biblioteki Narodowej), Most Wiedzy

 

Studia Polonijne · ISSN 0137-5210 | eISSN 2544-526X | DOI: 10.18290/sp
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)