Data publikacji : 2023-11-23

Z problematyki polskich pielgrzymek narodowych. Adres polskich zesłańców do Rosji i na Syberię skierowany do papieża Piusa IX z okazji jubileuszu 50-lecia Jego święceń biskupich (1877)

Abstrakt

Przedmiotem artykułu jest specjalny list z życzeniami, jaki otrzymał papież Pius IX z okazji jubileuszu 50-lecia swoich święceń biskupich od polskich zesłańców do Rosji i na Syberię. Listy tego rodzaju, o uroczystym charakterze, noszą nazwę adresów (po włosku indirizzi).

Główne uroczystości jubileuszu obchodzono w Rzymie 3 czerwca 1877 r. W związku z jubileuszem przybyły do Rzymu w maju i czerwcu delegacje i pielgrzymki katolików z różnych krajów. Na uroczystości udała się również grupa około 600 polskich pielgrzymów. Była to pierwsza polska pielgrzymka narodowa. Polacy pochodzili głównie z dwóch obszarów, a mianowicie z zaboru austriackiego i z zaboru pruskiego. Oprócz tego znajdowali się wśród nich także nieliczni pielgrzymi z ziem zaboru rosyjskiego. Reprezentowani byli także (przez jedną osobę) Polacy przebywający na zesłaniu w Rosji europejskiej i na Syberii. Na spotkaniu Piusa IX z Polakami 6 czerwca 1877 r. papież otrzymał od pielgrzymów wiele darów; wręczono mu także adresy od ludności polskiej z zaborów austriackiego i pruskiego. Jeden z byłych zesłańców, ks. Justyn Mielechowicz, wręczył także adres od Polaków przebywających na zesłaniu.

W tym artykule przedstawiono zagadnienia związane z przekazem łacińskojęzycznej treści adresu (wersja rękopiśmienna i wersja drukowania) oraz jej polskim przekładem. Ukazano okoliczności, w jakich powstał ten adres. Dokonano również szczegółowej analizy jego treści.

Słowa kluczowe:

Jubileusz Piusa IX z 1877, pielgrzymka narodowa 1877, adres zesłańców polskich, Ignacy Klimowicz, Justyn Mielechowicz



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Teka Komisji Historycznej Towarzystwa Naukowego KUL | ISSN 2658-1175 eISSN 2719-3144 DOI: 10.18290/tkh

© Copyright by Towarzystwo Naukowe KUL
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)