Data publikacji : 2024-07-04

Józef Domański – rotmistrz kawalerii narodowej 1863 r., adwokat

Abstrakt

Niniejsze opracowanie poświęcone jest Józefowi Domańskiemu, rotmistrzowi kawalerii powstańczej 1863 i 1864 r. Po ukończeniu szkoły powiatowej w Siedlcach w 1861 r., przeniósł się do I Gimnazjum Gubernialnego na Nowolipkach w Warszawie. Następnie podjął studia w stolicy na Wydziale Prawa i Administracji Szkoły Głównej w Warszawie. Tutaj zastał go wybuch powstania styczniowego. Jako ochotnik kawalerzysta znalazł się w oddziale dowodzonym przez pułkownika Józefa Jankowskiego, „Szydłowskiego”. Działał na rozległym terenie, przenosząc się ze swoją jazdą od przedmieść Warszawy aż po województwo podlaskie, sandomierskie i lubelskie. Uczestniczył w ponad trzydziestu bitwach i potyczkach, w większości zwycięskich. Chcąc uniknąć represji popowstaniowych, w latach 1864-1867 przebywał na emigracji we Francji. Tam też podjął studia prawnicze, które po powrocie do Warszawy w 1868 r. kontynuował w Szkole Głównej. Po ich ukończeniu w 1869 r., uzyskał tytuł magistra prawa i administracji. Pracował jako urzędnik w Komisji Rządowej Sprawiedliwości, jako asesor w Sądzie Poprawczym w Siedlcach, a później jako Obrońca Konsystorski i adwokat przysięgły w Warszawie. Z miastem tym związał się aż do końca życia. Należałoby nieco bardziej krytycznie spojrzeć na brak informacji, że w dotychczasowych badaniach i dostępnej literaturze przedmiotu nie ustalono daty jego śmierci i pochówku.

Słowa kluczowe:

powstanie styczniowe, walka partyzancka, Józef Domański, Antoni Migdalski, I Gimnazjum Gubernialne w Warszawie, Józef Jankowski ps. „Szydłowski”, Dionizy Czachowski, Władysław Kononowicz



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Teka Komisji Historycznej Towarzystwa Naukowego KUL | ISSN 2658-1175 eISSN 2719-3144 DOI: 10.18290/tkh

© Copyright by Towarzystwo Naukowe KUL
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)