Data publikacji : 2024-07-04

Duszpasterze ewangelickich Zborów Niepolskich (niemieckich) a polityka wyznaniowa i narodowościowa PRL oraz polityka tożsamościowa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w latach 1952-1993

Abstrakt

Celem artykułu jest charakterystyka grupy duchownych luterańskich, którzy sprawowali opiekę duszpasterską nad wspólnotami niemieckich ewangelików na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim. Po 1945 r. jedynym oficjalnie funkcjonującym Kościołem luterańskim w Polsce był Kościół Ewangelicko-Augsburski, którego władze prowadziły politykę tożsamościową podkreślającą polski charakter luteranizmu i jego tradycji. Niemieckie wspólnoty luterańskie na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim, będące pozostałością po pruskim Kościele Ewangelicko-Unijnym, nie zostały włączone do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, lecz zostały poddane jego nadzorowi i korzystały z opieki duszpasterskiej duchownych zatwierdzanych przez władze tego polskiego Kościoła. Znalezienie pastorów mogących pozyskać zaufanie niemieckich luteranów i jednocześnie lojalnych wobec polskich władz kościelnych i państwowych okazało się trudne. Większość tych pastorów pochodziła z polsko-‑niemieckiego pogranicza, co umożliwiało im kontekstowe ukrywanie lub ujawnianie poglądów i tożsamości. Polityka narodowościowa polskich władz i polityka tożsamościowa polskich luteranów nie były w stanie w tych warunkach dokonać całkowitej polonizacji Niemców i likwidacji niemieckich wspólnot luterańskich na Ziemiach Odzyskanych.

Słowa kluczowe:

luteranizm, polityka tożsamościowa, polityka wyznaniowa, mniejszość niemiecka, Kościół Ewangelicko-Augsburski



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Teka Komisji Historycznej Towarzystwa Naukowego KUL | ISSN 2658-1175 eISSN 2719-3144 DOI: 10.18290/tkh

© Copyright by Towarzystwo Naukowe KUL
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)