Data publikacji : 2024-07-04

Elżbietanki w diecezji warmińskiej po II wojnie światowej w świetle zachowanej dokumentacji w Archiwum Akt Nowych Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie

Abstrakt

W artykule przedstawiono dzieje Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w diecezji warmińskiej po 1945 r. Na tym terenie podjęło ono działalność już w 1864 r. i w kolejnych dziesięcioleciach utworzyło 24 domy. Jednak po II wojnie światowej, wskutek strat osobowych i zmian granic diecezji, elżbietanki pracowały tylko w dziewięciu placówkach. Już na początku lat pięćdziesiątych XX wieku – z powodu represji – opuściły Kwidzyn, natomiast zaraz po wojnie utworzyły dom w Olsztynie. Ten też nie przetrwał długo, ponieważ w 1948 r. w miejsce elżbietanek przybyły siostry Rodziny Maryi. Poza Kwidzynem placówki przedwojenne przetrwały w Bartoszycach, Biesowie, Orzechowie, Ostródzie, Postolinie i Straszewie. Natomiast po 1945 r., poza Olsztynem, w 1951 r. utworzono jeszcze dom w Nowym Kawkowie.      Elżbietanki w swoich placówkach koncentrowały się na ambulatoryjnej pielęgnacji chorych, dziełach miłosierdzia w ramach Caritas, opiece nad kościołami i katechizacji. Jednak po 1970 r. zamykały swoje domy, a w momencie podziału diecezji warmińskiej w 1992 r. już na jej terenie nie było żadnego; ostatni został zlikwidowany w 1989 r. w Nowym Kawkowie.

Słowa kluczowe:

elżbietanki, zgromadzenia, zakony, działalność dobroczynna, diecezja warmińska



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Teka Komisji Historycznej Towarzystwa Naukowego KUL | ISSN 2658-1175 eISSN 2719-3144 DOI: 10.18290/tkh

© Copyright by Towarzystwo Naukowe KUL
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)