Artykuł dotyczy działań Kościoła greckokatolickiego w Małopolsce Wschodniej w odniesieniu do Wielkiego Głodu na Ukrainie wywołanego polityką kolektywizacyjną Stalina na Ukrainie. Kościół greckokatolicki stał u spodu ukraińskiego ruchu narodowego w Galicji Wschodniej, dlatego starał się reagować na wszystkie ważniejsze problemy polityczne dotyczące narodu ukraińskiego. Wielki Głód w latach 1932-1933 sztucznie wywołany przez Kreml, spowodował reakcję biskupów greckokatolickich, którzy jednoznacznie potępili zbrodniczą politykę Sowietów. Było to dobrze przyjęte przez kręgi polityczne w Polsce, jednoznacznie odrzucające komunizm. Tym niemniej w obliczu represyjnych działań Sowietów nie doszło do pojednania polsko-ukraińskiego w Rzeczpospolitej, mimo dużych wysiłków różnych ludzi zmierzających w tym kierunku. Jednym z najbardziej zaangażowanych osobistości w proces pojednania był biskup Grzegorz Chomyszyn.
Cited by / Share
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Teka Komisji Historycznej Towarzystwa Naukowego KUL | ISSN 2658-1175 eISSN 2719-3144 DOI: 10.18290/tkh
© Copyright by Towarzystwo Naukowe KUL
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)