Data publikacji : 2024-07-04

Źródła wykorzystane przez Piotra Hiacynta Pruszcza w przewodniku Morze łaski Bożey (Kraków 1662)

Joanna Nastalska-Wiśnicka

https://orcid.org/0000-0003-3402-3051

Abstrakt

Piotr Hiacynt (Jacek) Pruszcz (1605-1667?), hagiograf, panegirysta i autor przewodników po kościołach i miejscach świętych, w 1662 r. opublikował dzieło Morze łaski Bożey, prezentujące ośrodki kultu Chrystusa i Matki Bożej na terenie Rzeczypospolitej. Podobnie jak wielu autorów barokowych był kompilatorem, wykorzystującym informacje zapożyczone od innych. Prześledzenie źródeł jego wiedzy pozwala na uznanie go za człowieka wykształconego. Chociaż nie był profesorem, a jedynie woźnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, musiał przesiąknąć atmosferą akademicką, miał też dostęp do zasobów bibliotecznych. Znał doskonale Biblię i literaturę teologiczną, w tym dzieła z zakresu mariologii, popularne w jego czasach. Przygotowując przewodnik, wykorzystał dzieła historyczne i hagiograficzne, literaturę sanktuaryjną, pamflety. Wiadomości czerpał również z materiałów rękopiśmiennych: odpustów udzielonych przez Stolicę Apostolską, akt komisji duchownych, zeznań o cudach i łaskach oraz archiwaliów zakonnych, parafialnych i miejskich. W przypadku, gdy nie miał dostępu do źródeł pisanych, odwoływał się do tradycji i przekazu ustnego.

Słowa kluczowe:

Piotr Hiacynt Pruszcz (1605-1667?), literatura sanktuaryjna, mariologia, teologia, pamflety antyżydowskie, przewodnik po sanktuariach, Morze łaski Bożey



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Teka Komisji Historycznej Towarzystwa Naukowego KUL | ISSN 2658-1175 eISSN 2719-3144 DOI: 10.18290/tkh

© Copyright by Towarzystwo Naukowe KUL
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)