Data publikacji : 2025-07-03

Przestępstwa honoris causa popełniane przez kobiety (abortio, infanticido, derelictio modo nati et intellectualis falsitas honoris causa)

Abstrakt

Działania podejmowane w celu ratowania honoru były powszechnie akceptowane w porządkach karnoprawnych jako okoliczność łagodząca odpowiedzialność karną. Stan ten obowiązuje do dziś w wielu porządkach karnoprawnych. W doktrynie jednolicie przyjmuje się, że przestępstwa honorowe (honor crimes) swoim zakresem pojęciowym obejmują zachowania stanowiące formę przemocy wobec kobiet. Do powyższego przyczyniła się niewątpliwie Konwencja Stambulska, w szczególności jej art. 42, wskazujący, że akty przemocy wobec kobiet nie będą usprawiedliwiane względami kulturowymi, zwyczajowymi, religijnymi, tradycyjnymi ani tzw. względami „honoru”. W literaturze rzadko wspomina się jednak o grupie przestępstw honorowych, które co do zasady mogą zostać popełnione jedynie przez kobiety, takich jak aborcja, dzieciobójstwo, porzucenie noworodka czy fałsz intelektualny honoris causa. W artykule przedstawione zostały obowiązujące europejskie i pozaeuropejskie regulacje w kwestii przestępstw honorowych wskazanych powyżej. Przedstawiono także wybrane regulacje historyczne obwiązujące w drugiej połowie XX w. Celem artykułu jest wykazanie, że powyższe typy przestępstw honorowych motywowane są przemocą wobec kobiet, a więc również w stosunku do nich znajduje zastosowanie Konwencja Stambulska. Podjęto również próbę wskazania rozumienia pojęcia honoru w oderwaniu od uwarunkowań kulturowych.

Słowa kluczowe:

przestępstwo, honor, aborcja, dzieciobójstwo



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Zasady cytowania

Najman, M. (2025). Przestępstwa honoris causa popełniane przez kobiety (abortio, infanticido, derelictio modo nati et intellectualis falsitas honoris causa). Kościół I Prawo, 14(1), 171–192. https://doi.org/10.18290/kip2025.10

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Kościół i Prawo · ISSN 0208-7928 · e-ISSN 2544-5804 · DOI: 10.18290/kip

© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)