Temat demokracji jako wartości jest rzeczywistością, którą podejmują liczne podmioty. Jan Paweł II zwykł mawiać, że „wolność nie jest dana, jest zadaniem”. To samo można powiedzieć o demokracji, która nie jest dana raz na zawsze, lecz stanowi dla nas zadanie. Społeczeństwo musi dbać o demokrację, ale także zapewnić, aby młode pokolenie było wychowywane w duchu demokracji. Edukacja na rzecz demokracji jest niezbędna. W tym artykule chciałbym przyjrzeć się kwestii edukacji na rzecz demokracji w świetle nauki społecznej Kościoła katolickiego. Celem jest pokazanie, że nauka społeczna Kościoła katolickiego promuje demokrację i konieczność nauczania demokracji. Nauka społeczna Kościoła katolickiego wskazuje także, jak prowadzić edukację na rzecz demokracji rozumianej we właściwy sposób (demokracja oparta na godności ludzkiej i wartościach).
Zasady cytowania
Cited by / Share
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Kościół i Prawo · ISSN 0208-7928 · e-ISSN 2544-5804 · DOI: 10.18290/kip
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)