Data publikacji : 2024-11-25

Edukacja do demokracji w świetle katolickiej nauki społecznej

Abstrakt

Temat demokracji jako wartości jest rzeczywistością, którą podejmują liczne podmioty. Jan Paweł II zwykł mawiać, że „wolność nie jest dana, jest zadaniem”. To samo można powiedzieć o demokracji, która nie jest dana raz na zawsze, lecz stanowi dla nas zadanie. Społeczeństwo musi dbać o demokrację, ale także zapewnić, aby młode pokolenie było wychowywane w duchu demokracji. Edukacja na rzecz demokracji jest niezbędna. W tym artykule chciałbym przyjrzeć się kwestii edukacji na rzecz demokracji w świetle nauki społecznej Kościoła katolickiego. Celem jest pokazanie, że nauka społeczna Kościoła katolickiego promuje demokrację i konieczność nauczania demokracji. Nauka społeczna Kościoła katolickiego wskazuje także, jak prowadzić edukację na rzecz demokracji rozumianej we właściwy sposób (demokracja oparta na godności ludzkiej i wartościach).

Słowa kluczowe:

demokracja, katolicka nauka społeczna, edukacja, edukacja do demokracji



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Zasady cytowania

Banaszak, A. (2024). Edukacja do demokracji w świetle katolickiej nauki społecznej. Kościół I Prawo, 13(2), 139–149. https://doi.org/10.18290/kip2024.23

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Kościół i Prawo · ISSN 0208-7928 · e-ISSN 2544-5804 · DOI: 10.18290/kip

© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)