Roczniki Filozoficzne są jednym z najstarszych filozoficznych czasopism naukowych w Polsce, i jako jedyne filozoficzne czasopismo naukowe w Polsce ukazują się nieprzerwanie od 1948 roku. Obecnie Roczniki Filozoficzne są kwartalnikiem publikowanym zarówno w wersji elektronicznej, jak również w tradycyjnej wersji papierowej. Celem czasopisma jest publikowanie najlepszych, oryginalnych artykułów z dziedziny filozofii, a także przekładów, recenzji, sprawozdań i polemik.
Czasopismo ukazuje się cyklicznie, wydawane są 4 numery rocznie (w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu). Artykuły przyjmowane są w trybie ciągłym.
Artykuły oraz recenzje publikowane są w języku polskim i języku angielskim.
Cel i zakres
Celem Roczników Filozoficznych jest rozwój i wymiana myśli filozoficznej. W Rocznikach Filozoficznych publikowane są teksty z zakresu wszystkich dyscyplin filozofii. Największą liczbę z nich stanowią teksty z historii filozofii (ze szczególnym uwzględnieniem filozofii współczesnej), szeroko rozumianej logiki (w tym analitycznej filozofii języka) oraz metafizyki, etyki i filozofii religii. Główną część każdego numeru zajmują oryginalne rozprawy i artykuły w języku polskim lub angielskim. Oprócz nich publikujemy dyskusje (polemiki), recenzje, tłumaczenia (na język polski), sprawozdania i noty biograficzne. Od kilku lat dział dyskusji został rozbudowany. Publikowane są w nim głosy skupione wokół aktualnie wydawanych książek lub artykułów wprowadzających. Do dyskusji zapraszani są renomowani filozofowie polscy i zagraniczni.
Roczniki Filozoficzne · ISSN 0035-7685 | eISSN 2450-002X
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)