Data publikacji : 2024-12-30

Mikołaja Tempelfelda z Brzegu kazanie Compelle intrare na odczytanie statutów, wygłoszone w 1428 r. na Wydziale Sztuk Uniwersytetu Krakowskiego

Abstrakt

Kazania stanowiły istotną część życia naukowego, duchowego i społecznego średniowiecznych uniwersytetów – wychwalały poszczególne osoby – władze czy promowanych – oraz nauki, wspominały zmarłych, wygłaszane były na rozpoczęcie zajęć w danym cyklu, a także na początku wykładu konkretnego przedmiotu (tzw. principia) czy pouczały o funkcjonujących regulacjach prawnych (collationes i exhortationes, głoszone przez rektorów i dziekanów). Niniejszy artykuł udostępnia edycję krytyczną reprezentanta ostatniego z wymienionych rodzajów kazań – mowę dziekańską collatio pro statutis legendis Mikołaja Tempelfelda z Brzegu (przed 1400-1474), wygłoszoną w 1428 r. na Wydziale Sztuk Uniwersytetu Krakowskiego. Wydanie oparte zostało na jedynym przekazie – autografie znajdującym się w kodeksie należącym do zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego o sygnaturze I Q 380, fol. 284r-286v. Tekst opatrzony został trzema aparatami, tj. poza standardowymi – criticus i fontium – także takim, który w zamierzeniu ma umożliwić zrekonstruowanie pierwotnej wersji, która ulegała licznym zmianom i poprawkom. Edycja poprzedzona została wstępem, zawierającym zagadnienia autorstwa i czasu powstania wydawanego kazania, przegląd treści podejmowanych przez Tempelfeda w perspektywie historycznofilozoficznej oraz zasady edycji. Udokumentowany w nim został także dotychczasowy stan badań nad postacią Mikołaja i jego twórczością, rozpoczynający się w historiografii od połowy XIX w., a także przedstawiono wykaz dotychczas wydanych (krytycznie i niekrytycznie) jego dzieł.

Słowa kluczowe:

Uniwersytet Krakowski w średniowieczu, mowy uniwersyteckie, collatio, statuty, edycja krytyczna



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Filozoficzne · ISSN 0035-7685 | eISSN 2450-002X
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)