Artykuł przedstawia główne problemy zawarte w monografii Etyka przywództwa. W skrócie przedstawia elementy wywodu: wychodząc od próby definicji przywództwa, jako osoby, która motywuje do zmian i te zmiany wdraża. Kluczowy problem dla etyki przywództwa zawarto w pytaniu: jakie normy etyczne powinny obowiązywać tych, których istotą działania jest zmiana norm? Następnie streszczono część historyczną i współczesną monografii. W zakresie współczesności omówiono modele przywództwa transakcyjnego, transformacyjnego, służebnego, autentycznego i charyzmatycznego. Opisano również kwestie związane z cechą / cnotą integrity (tłumaczonej jako „wierność”) w działaniach lidera, przedstawiono problemy paternalizmu w etyce przywództwa, a także została zarysowana dyskusja, czy etyka liderów to etyka specjalnych ludzi czy też etyka, która nie wymaga specjalnych norm dla przywódców. Tekst kończy się odniesieniem do czwartej części monografii, w której zostają przedstawione propozycje normatywne, oparte na deontologicznym schemacie czynów zabronionych, neutralnych, nakazanych oraz supererogacyjnych w etyce przywództwa.
Cited by / Share
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Roczniki Filozoficzne · ISSN 0035-7685 | eISSN 2450-002X
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)