Data publikacji : 2024-12-30

Wpływ idei entropicznych i negentropicznych Bergsona na filozofię polską przed drugą wojną światową

Abstrakt

Druga zasada termodynamiki i koncepcja entropii stały się jednymi z najważniejszych idei naukowych, które wywarły wpływ na kulturę Zachodu w XIX wieku. Pesymistyczne wnioski, takie jak koncepcja śmierci cieplnej wszechświata oraz widmo nieuniknionego rozkładu wszystkiego, inspirowały filozoficzną refleksję fin de siècle’u. Filozofia Henriego Bergsona odegrała kluczową rolę w przezwyciężeniu tej pesymistycznej postawy. W swoim słynnym dziele L’évolution créatrice (1907) francuski myśliciel zaproponował odważną metafizyczną wizję uzupełnienia nauki poprzez koncepcję ewolucji twórczej, napędzanej metafizycznym czynnikiem élan vital, w opozycji do czynników destrukcyjnych (entropicznych). Filozofia Bergsona odwoływała się szczególnie do idei negentropicznych, w związku z czym wniosła istotny wkład do ówczesnej debaty światopoglądowej. Wpływ myśli Bergsona na polską filozofię badano wielokrotnie, także z perspektywy światopoglądowej, jednak nikt dotychczas nie analizował wpływu jego idei entropicznych i negentropicznych. Ponieważ obecnie rozwijają się badania nad kulturowym znaczeniem tych idei, szczególnie istotne mogą się okazać takie prace nad twórczością Bergsona i jej recepcją. Celem niniejszego artykułu jest wypełnienie tej istotnej luki badawczej i przedstawienie wstępnej analizy wpływu specyficznych idei entropicznych i negentropicznych Bergsona na polskich myślicieli przed wybuchem drugiej wojny światowej. Artykuł rozpoczyna się od przedstawienia tła historycznego wpływu idei entropicznych na myśl zachodnią przełomu XIX i XX wieku. Następnie analizowane są filozoficzne idee entropiczne i negentropiczne Bergsona. Nakreślając w ten sposób tło ich recepcji, możliwe staje się w dwóch kolejnych częściach zobrazowanie procesu recepcji tych idei w filozofii polskiej. W pierwszej kolejności skupiamy się na grupie filozofów, którzy kwestionowali pesymistyczne konsekwencje utrwalonego naukowego poglądu na świat. W dalszej części przedstawiono reakcje filozofów związanych z nauką na idee Bergsona. Na koniec wyciągnięto pewne ogólne wnioski na temat wpływu Bergsona i przyczyn jego niepowodzenia. Podkreślono także mało znane powiązania neoromantyzmu z refleksją nad ideami entropicznymi.

Słowa kluczowe:

Henri Bergson, élan vital, ewolucja twórcza, idee entropiczne, śmierć cieplna wszechświata, pesymizm, filozofia fin de siècle, światopogląd naukowy, neo-romantyzm



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Filozoficzne · ISSN 0035-7685 | eISSN 2450-002X
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)