Data publikacji : 2023-09-27

Współczesny spór o antropomorfizm a badanie emocji zwierząt pozaludzkich. Podejście kantowskie

Abstrakt

Badacze emocji zwierząt pozaludzkich mają tendencję do obrony niektórych form antropomorfizmu i szukają sposobów na uczynienie go bardziej krytycznym, samoświadomym i użytecznym dla celów naukowych.

Proponuję, że aby osiągnąć ten cel, musimy najpierw przeprowadzić kantowskie badanie głębszej struktury antropomorfizmu. Twierdzę, że możemy wyróżnić co najmniej trzy poziomy antropomorfizacji: poziom narracyjny, poziom poznawczy i poziom pośredni, metateoretyczny, który jest głębszą strukturą określającą sposób, w jaki antropomorfizujemy. Ponieważ obecna debata zazwyczaj skupia się wyłącznie albo na poziomie narracyjnym, albo na poziomie poznawczym, niniejszy artykuł koncentruje się na poziomie metateoretycznym, omawia jego rolę w badaniach nad emocjami, możliwe błędy, które może powodować, oraz sposób, w jaki możemy nad nim pracować, opierając się na teoriach emocji opartych na przetwarzaniu predykcyjnym i podejściu ewolucyjnym. Kluczem do krytycznego podejścia do antropomorfizmu jest świadomość złożoności całej tej struktury, a także umiejętność kwestionowania i podawania w wątpliwość wszystkich jej elementów.

Słowa kluczowe:

antropomorfizm, emocje zwierząt, zwierzęta pozaludzkie, badanie emocji, przetwarzanie predykcyjne



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Filozoficzne · ISSN 0035-7685 | eISSN 2450-002X
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)