Data publikacji : 2024-09-27

O wolności na gruncie filozofii Hobbesa

Abstrakt

Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie poglądów Tomasza Hobbesa dotyczących wolności. Omawiam w nim sposób, w jaki filozof pojmuje wolność i dziedzinę ludzkich działań, w ramach których, jego zdaniem, może się ona przejawiać. Rekonstruuję przy tej okazji zarówno stan natury, w jakim przyszło człowiekowi żyć w mniej uspołecznionych czasach, jak i stan państwowości, w ramach którego funkcjonuje on od czasu stworzenia tego sztucznego ciała jakim jest państwo. Hobbesowskie odwołanie się do łacińskich terminów jus i lege, czyli uprawnienie i prawo, a także ich konsekwentne stosowanie w kolejnych pismach filozofa ułatwia dokładniejsze określenie zakresu przypisywanej człowiekowi wolności oraz wyjaśnia różnice, jakie w tej materii zachodzą pomiędzy poddanym a suwerenem. To ostatecznie ta relacja poddany–suweren okazuje się centralna dla jasnego i pełnego zrozumienia zagadnienia wolności. Dlatego też jej omówieniu poświęcam stosunkowo najwięcej miejsca w artykule.

Słowa kluczowe:

Hobbes, wolność, uprawnienie, prawo, stan natury, stan państwowości, ciało sztuczne, Lewiatan, Elementy prawa, De Cive, suweren, poddany



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Filozoficzne · ISSN 0035-7685 | eISSN 2450-002X
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)