Data publikacji : 2024-06-26

Podstawy religijne współczesnego prawa

Abstrakt

Religia, jak i prawo wzajemnie przenikały się i wpływały na siebie zarówno w początkowym etapie tworzenia się społeczeństwa, jak i w dalszych procesach jego rozwoju. Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, które z nich wykształciło się wcześniej, ani też, które miało większy wpływ na współczesną formę tego drugiego. Obecnie rzadko podejmowane są kwestie odnoszące się do relacji między prawem i religią. Dominujący pogląd głoszący laicyzację prawa, choć niewątpliwie uzasadniony, zdaje się nie dostrzegać religijnego pochodzenia wielu współczesnych, jak by się zdawało, świeckich instytucji prawa, takich jak, zasada równości wobec prawa, polityka społeczna, władza rodzicielska czy pośmiertna ochrona dóbr osobistych. Jak się wydaje, odejście od religijnego uzasadniania instytucji prawnych jest rozwiązaniem słusznym, napędzającym nauki prawne do poszukiwania wyjaśnień funkcjonowania instytucji prawnych. Celem artykułu jest wskazanie, że prawo i religia w okresie kreacji swoich finalnych form wzajemnie się przenikały, czego skutkiem jest upowszechnienie instytucji prawnych wywodzących się z norm natury religijnej. Sprzyja to tworzeniu (bądź denotowaniu) wartości prawnie chronionych i poszukiwaniu ich naukowych (poza religijnych) podstaw.

Słowa kluczowe:

prawo, religia, religijne podstawy prawa



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Zasady cytowania

Najman, M. (2024). Podstawy religijne współczesnego prawa . Kościół I Prawo, 13(1), 89–102. https://doi.org/10.18290/kip2024.6

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Kościół i Prawo · ISSN 0208-7928 · e-ISSN 2544-5804 · DOI: 10.18290/kip

© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)