Niniejszy artykuł to przedstawienie krótkiej, zaledwie dwustuletniej historii rozwoju sztucznej inteligencji (AI), które jest prologiem do rozważań na temat bóstwa AI. Autorzy pomijają greckie mity Hefajstosa i Pigmaliona, które już w starożytności prezentowały ideę inteligentnych automatów, takich jak Talos czy sztucznych istot Galatea oraz Pandorę. Pominięto także myśli Yan Shi czy Arystotelesa, którzy przed naszą erą prezentowali mechaniczne rozwiązania dzisiejszych osiągnięć. Osiemnaście wieków naszej ery to okres rozwoju rozwiązań mechanicznych, które doprowadziły na początku XIX w. do powstania pierwszych maszyn programowalnych. Zatem skupiono się na latach 1800-2024 i dokonano przeglądu rozwoju tej dziedzin nauki, odnosząc się oczywiście do istotnych kamieni milowych. Cały ten okres od czasów przed naszą erą do dzisiaj to rozwój różnego rodzaju religii i bóstw. Dlatego w ostatniej części przedstawiono rozwój religii i dyskusję na temat, czy AI zostanie w najbliższym czasie kolejnym bóstwem. Dokonująca się ewolucja nie pozostaje bez wpływu na edukację, a także aspekt relacyjny między ludźmi.
Zasady cytowania
Cited by / Share
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Kościół i Prawo · ISSN 0208-7928 · e-ISSN 2544-5804 · DOI: 10.18290/kip
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)