Data publikacji : 2024-11-25

Swoboda działalności gospodarczej jako wartość w chrześcijaństwie i zasada w prawie polskim

Abstrakt

W chrześcijaństwie, w katolickiej nauce społecznej wiele miejsca poświęca się wartości pracy. Widać to w Biblii, dokumentach duszpasterskich, dorobku uczonych katolickich: filozofów, teologów, ekonomistów. Temat ten jest jednak podejmowany głównie jako praca ku chwale Boga, by czynić świat poddanym, by służyć innym. Mniejszą wagę przykłada się do aktywnej roli człowieka – przedsiębiorcy w kreowaniu środowiska pracy w celach zarobkowych. Stąd rodzi się pytanie: czy tak rozumiana przedsiębiorczość jest sprzeczna z KNS? Czy przedsiębiorczość jest wartością w chrześcijaństwie? Czy cel zarobkowy pracy wyklucza pracę ku chwale Boga? W celu odpowiedzi na te pytania zastosowana zostanie metoda prawno-dogmatyczna analizując odpowiednie artykuły Konstytucji RP dotyczące społecznej gospodarki rynkowej, a następnie metoda analizy literatury i syntezy materiałów. Autorka uważa, że przedsiębiorczość w postaci wolności wybrania zawodu i podejmowania pracy jest wartością w chrześcijaństwie, zaś wyrażona w Konstytucji zasada swobody działalności gospodarczej realizuje wartości KNS.

Słowa kluczowe:

przedsiębiorczość, swoboda działalności gospodarczej, pracodawca, katolicka nauka społeczna



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Zasady cytowania

Florek, I. (2024). Swoboda działalności gospodarczej jako wartość w chrześcijaństwie i zasada w prawie polskim. Kościół I Prawo, 13(2), 169–180. https://doi.org/10.18290/kip2024.25

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Kościół i Prawo · ISSN 0208-7928 · e-ISSN 2544-5804 · DOI: 10.18290/kip

© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)