Chrzest, bierzmowanie i Eucharystia, czyli sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, są filarami życia dojrzałego chrześcijanina. Stąd ogromna waga wychowania dzieci przez rodziców do przyjęcia tych sakramentów, na którą zwracają uwagę przepisy prawa kanonicznego. W XXI w., kiedy w wielu krajach, w tym także i w Polsce, młodzież przyjmie bierzmowanie w szkole średniej, pojawia się poważny problem rezygnacji z przystąpienia do niego i tolerowania takiej postawy przez rodziców. Niniejszy artykuł ukazuje ten problem i analizuje obowiązujące prawo Kościoła katolickiego pod kątem jego rozwiązania. Składa się z trzech części. Pierwsza ukazuje kanoniczny wymóg wychowania do przyjęcia omawianych sakramentów. Część druga dotyczy przepisów określających wiek kandydata do bierzmowania oraz kontekstu realnego wpływu rodziców na decyzje duchowe swoich dzieci. Ostatnia część artykułu to konkretna próba rozwiązania problemu postawionego w tytule.
Zasady cytowania
Cited by / Share
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Kościół i Prawo · ISSN 0208-7928 · e-ISSN 2544-5804 · DOI: 10.18290/kip
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)