Data publikacji : 2024-11-25

„Bez serca się nie da”. Personalne i społeczne znaczenie kultu Serca Jezusa w świetle posoborowego nauczania Kościoła

Abstrakt

Artykuł naświetla rozwój kultu Najświętszego Serca Jezusa w wyniku nauczania trzech posoborowych papieży: Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Wszyscy trzej, nawiązując stale do pism i przemów swoich poprzedników, w pierwszej linii Leona XIII, Piusa XI i Piusa XII, których osobisty wkład w propagowanie kultu NSJ jest nie do przecenienia, permanentnie je pogłębiali i dostosowywali do nowych potrzeb Kościoła posoborowego, zgodnie z dewizą, że w dziejach Kościoła „stare” i „nowe” zawsze są ze sobą głęboko zespolone.

Paweł VI upatrywał w kulcie Serca Jezusa wieloraki potencjał duchowy i uczynił Je inspiracją, siłą i narzędziem soborowej odnowy ducha i obyczajów. Jan Paweł II proklamował teologię Boskiego serca niestrudzenie przez cały swój, uwypuklając w nim wymiar chrystocentryczny, eklezjalny i misyjny. Jego wielką zasługą jest ścisłe powiązanie kultu Jezusowego Serca z kultem Bożego miłosierdzia i ukazanie pierwszego z nich jako objawienia, źródła i pośrednika miłosierdzia Boga Ojca. Benedykt XVI w swojej bogatej naukowej i pastoralnej spuściźnie unaocznił, że miłujące Serce Boga objawiło się w całej trwającej historii zbawienia w trzech odsłonach: jako otwarte Serce Boga, przebite Serce Syna Bożego i bicie obydwu w sercach chrześcijan.

Słowa kluczowe:

kult serca Jezusowego, posoborowe nauczenie Kościoła, Paweł VI, Jan Paweł II, cywilizacja miłości, serce Boga, Benedykt XVI



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Zasady cytowania

Górecka, M. (2024). „Bez serca się nie da”. Personalne i społeczne znaczenie kultu Serca Jezusa w świetle posoborowego nauczania Kościoła. Kościół I Prawo, 13(2), 245–260. https://doi.org/10.18290/kip2024.30

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Kościół i Prawo · ISSN 0208-7928 · e-ISSN 2544-5804 · DOI: 10.18290/kip

© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)