Informacje dla Autorów

INFORMACJE DLA AUTORÓW

„Roczniki Nauk Prawnych” publikują wyłącznie opracowania oryginalne, prezentujące istotne zagadnienia z dziedziny prawa, jego wykładni i stosowania, w tym tworzenia nowych rozwiązań prawnych. Opracowania te mogą mieć postać: artykułów, artykułów polemicznych oraz glos – komentarzy do orzeczeń krajowych i zagranicznych sądów. Ponadto w RNP publikowane są sprawozdania z najistotniejszych międzynarodowych lub ogólnopolskich konferencji naukowych oraz recenzje najnowszych monografii naukowych. Każdy materiał publikowany w RNP podlega recenzji naukowej. Językiem publikacji jest: polski i angielski. Autorzy zobowiązani są do zapoznania się z Zasadami recenzowania.

Wszystkie artykuły publikowane w RNP publikowane są w modelu Open Access, co oznacza, że artykuły dostępne są w wersji elektronicznej po ich publikacji, a dostęp do nich nie jest ograniczony koniecznością uiszczania opłaty.

INFORMACJE OGÓLNE:

  1. Maksymalna objętość tekstu nie może przekroczyć 45 000 znaków (ze spacjami).
  2. Teksty złożone do „Roczników Nauk Prawnych” powinny spełniać kryteria publikacji naukowej, tj. umożliwiać zakwalifikowanie ich do artykułów źródłowych, polemicznych lub przeglądowych. Powinny przedstawiać wyniki badań oraz zawierać aparat krytyczny zgodnie z opisem przedstawionym w sekcji przygotowanie maszynopisu do publikacji. Powinny być napisane stylem jasnym i zrozumiałym.
  3. Teksty złożone do publikacji i zaakceptowane przez Redakcję zostają przekazane do zrecenzowania co najmniej dwóm niezależnym anonimowym recenzentom (double-blind peer review) zgodnie z procedurą opisaną w sekcji proces recenzji.
  4. Redaktorowi naukowemu przysługuje prawo wyboru tekstów zgodnie z planowaną tematyką zeszytu.
  5. Teksty złożone do publikacji powinny spełniać wymogi formalne i techniczne przedstawione w sekcji Przygotowanie maszynopisu do publikacji.
  6. Teksty do publikacji w „Rocznikach Nauk Prawnych” należy składać online po zalogowaniu się na stronie internetowej czasopisma (zob. Sekcja Przesyłanie tekstów)

Przygotowanie maszynopisu do publikacji

  1. Maszynopis o objętości nieprzekraczającej 45 000 znaków (ze spacjami) włącznie z abstraktem, słowami kluczowymi i piśmiennictwem. Tak sporządzony artykuł należy złożyć w wersji elektronicznej w formacie .doc lub .docx.
  2. Tytuł nie może być większy niż 130 znaków.
  3. Tekst należy podzielić na wstęp, wyodrębnione części artykułu, oraz wnioski.

We wstępnie należy jasno wyartykułować problem naukowy, na który autor zamierza odpowiedzieć w treści pracy. Nie może on odbiegać od postawionego tematu pracy. We wnioskach należy podać odpowiedź na postawiony problem badawczy. Należy też wskazać na ewentualne postulaty de lege ferenda.

  1. Do tekstu należy dołączyć następujące metadane:

Abstract (w języku ang. max 150 wyrazów) to nie jest streszczenie! Staramy zaciekawić czytelnika, dlaczego warto sięgnąć po ten artykuł. Ma na celu nie tyle zapoznanie, ile zainteresowanie, odbiorcy treścią artykułu. To inaczej hasło reklamowe, ponieważ niejednokrotnie od tego zależy, czy ktoś zainteresuje się naszą publikacją. Należy podać problem naukowy, czyli pytanie, na które autor odpowie w artykule.

Keywords (w. jez. ang.)

  1. Maszynopis nadesłany do publikacji powinien być zanonimizowany (przygotowany do zrecenzowania w trybie blind). Należy dołożyć wszelkich starań, by tekst nie ujawniał tożsamości autorów.
  2. W oddzielnym pliku należy dodać informacje o autorze: imię i nazwisko, afiliację autora tekstu, e-mail do kontaktu oraz identyfikator ORCID.
  3. Maszynopis powinien być sformatowany według następujących zasad:

– Tytuł tekstu  i poszczególnych części wyśrodkowany dużą czcionką (bez pogrubienia)
– Tekst wyjustowany;
– Czcionka Times New Roman 12 pkt.; interlinia 1,5; marginesy 2,5 cm;
– Numeracja stron automatyczna;
– Wcięcia akapitowe automatyczne (1,5 cm);
– Dłuższe cytaty (powyżej czterech linii) wydzielone graficznie: pisane od nowej linii z wcięciem automatycznym o wartości 1,5 cm;
– Krótsze cytaty w tekście głównym w cudzysłowie bez kursywy.
– Numer przypisu stawiamy przed kropką.

 

  1. Tekst powinien być wyposażony w piśmiennictwo w którym wymieniamy zastosowaną literaturę. Żródła prawa nalezy umieścić w przepisach w tekście. 

Por. i zob. to nie są synonimy.

Por. gdy autor dokonuje parafrazy cytowanego dzieła., gdy chce porównać swój tekst z oryginałem.

Zob. jako zobacz więcej, zobacz też, gdy autor odsyła do publikacji, w którym więcej napisano, gdy dany autor inaczej interpretuje analizowany przedmiot.

Przykład Piśmiennictwa

Krukowski Józef, Kościół i państwo. Podstawy relacji prawnych, Lublin 2000.

Lis Wojciech, Istota i rola samorządu terytorialnego w państwie demokratycznym, „Roczniki Nauk Prawnych” (2012), nr 1, s. 161-181.

Sitarz Mirosław, Zarządzanie parafią w sytuacjach nadzwyczajnych, [w:] Parafia w prawie kanonicznym i w prawie polskim, red. S.L. Głódz, J. Krukowski, M. Sitarz, Lublin 2013, s. 133-154.

(W piśmiennictwie nie mogą znajdować się dzieła niewykorzystane w pracy).

 

  1. Należy zastosować przypisy dolne zgodnie z podanym niżej formatem:

Monografie:

J. Krukowski, Polskie prawo wyznaniowe, Warszawa 2008, s. 107.

Powtórne cytowanie tego samego autora:

Krukowski, Polskie prawo wyznaniowe, s. 89.

Artykuły w dziełach zbiorowych:

M. Sitarz, Zarządzanie parafią w sytuacjach nadzwyczajnych, [w:] Parafia w prawie kanonicznym i w prawie polskim, red. S.L. Głódź, J. Krukowski, M. Sitarz, Lublin 2013, s. 263-292.

Artykuł dostępny w systemach informacji prawnej LEX i Legalis

A. Zoll, Komentarz do art. 101, [w:] Kodeks karny. Część ogólna. Komentarz. Tom I. Komentarz do art. 53–116 (cz. 2), red. W. Wróbel, A. Zoll, LEX, teza 5. 

Nie jest dopuszczalne cytowanie komentarzy z systemów informacji prawnej bez wskazania autora komentarza do konkretnego przepisu albo bez wskazania numeru tezy.

Artykuł w czasopiśmie naukowym

G. Dzierżon, Usunięcie z urzędu kościelnego na mocy samego prawa, „Prawo Kanoniczne” (2009), nr 1-2, s. 39-57.

Hasła z encyklopedii, słowników i leksykonów:

T. Grzebień, Biblioteki kościelne w Polsce, [w:] Encyklopedia katolicka, t. 2, red. F. Gryglewicz, Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL 1976, kol. 509.

G. Dzierżon, Zezwolenie, [w:] Wielka Encyklopedia Prawa, red. B. Hołyst, Warszawa 2005, s. 265.

Dzieła elektroniczne:

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce, http://www.iskk.pl/kosciolnaswiecie/199-wierni-i-parafie-2013.html [dostęp 20.03.2021].

Akty normatywne:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1740,

Orzecznictwo:

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 lutego 2005 r., IV CK 582/04, LEX nr 176007.

***

Autorzy proszeni są o sprawdzenie czy tekst spełnia poniższe kryteria.

– Praca nie została wydana w przeszłości drukiem lub w wersji elektronicznej w innym czasopiśmie lub monografii w Polsce lub innym kraju.

– Praca nie została zgłoszona do innego czasopisma lub monografii w Polsce lub innym kraju.

– Praca nie znajduje się w recenzji w innej redakcji.

– Praca została wykonana z udziałem merytorycznym i intelektualnym wszystkich autorów.

– Praca została wykonana z wyłączeniem konfliktu interesów pomiędzy autorami a innymi instytucjami, firmami czy organizacjami, a o zaistnieniu takiego konfliktu interesów, np. komercyjnym źródle finansowania pracy poinformowano w stosownej części pracy.

 

Roczniki Nauk Prawnych · ISSN 1507-7896 | eISSN 2544-5227 | DOI: 10.18290/rnp

© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)