Budowa i eksploatacja instalacji odnawialnych źródeł energii (dalej: „OZE”) w Polsce jest nieodłącznie związana z obowiązkiem spełnienia określonych wymogów nałożonych przez prawo publiczne, w tym m.in. uzyskania decyzji środowiskowej, pozwolenia na zagospodarowanie przestrzenne, pozwolenia na budowę lub zgłoszenia do organów budowlanych, a także uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Jednakże rzeczywiste wymagania różnią się w zależności od mocy instalacji oraz warunków lokalizacyjnych w danym obszarze. Z tego względu zasadne jest identyfikowanie wszystkich wymogów prawnych związanych z potencjalną inwestycją w konkretne przedsięwzięcie. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie aktualnych regulacji wynikających z polskiego prawa, które powinny zostać uwzględnione przy planowaniu procesu inwestycyjnego dotyczącego budowy i dalszej eksploatacji instalacji OZE w Polsce, szczególnie w odniesieniu do mikroinstalacji oraz małych instalacji. Analiza obejmuje kwestie prawne dotyczące postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej, odpowiednich regulacji wynikających z ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu przestrzennym i zagospodarowaniu terenu, która w 2023 roku przeszła istotną nowelizację, a także formalności związanych z budową. Artykuł przedstawia również podstawowe zasady dotyczące obowiązków związanych z przyłączeniem do sieci oraz zagadnienia dotyczące licencjonowania.
Cited by / Share
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Roczniki Nauk Prawnych · ISSN 1507-7896 | eISSN 2544-5227 | DOI: 10.18290/rnp
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)