Artykuł jest próbą omówienia regulacji ustawowych dotyczących zadań i funkcji Banku Polskiego S.A. określonych w przepisach prawa. Największy nacisk położono na zaprezentowanie regulacji w ich pierwotnym brzmieniu, obowiązującym na początku działalności banku. W artykule ukazano sytuację historyczną i polityczną, ponieważ miała ona istotne, a nawet kluczowe znaczenie dla sposobu, w jaki ukształtowano Bank Polski S.A., przypisanej mu pozycji w systemie odrodzonego państwa polskiego oraz wybranej dla niego formy organizacyjnej. Szczególną uwagę poświęcono opisowi powoływania i funkcjonowania organów banku oraz ich relacji z rządem. W ostatniej części odniesiono się do wydarzeń kończących dwudziestolecie międzywojenne i ich wpływu na funkcjonowanie banku centralnego II RP. Autor stara się także odpowiedzieć na pytanie, czy przy ówczesnych warunkach politycznych i wybranej formie organizacyjnej banku centralnego był on niezależny.
Cited by / Share
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Roczniki Nauk Prawnych · ISSN 1507-7896 | eISSN 2544-5227 | DOI: 10.18290/rnp
© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)