O czasopiśmie

Cel i zakres tematyczny czasopisma

Roczniki Nauk Prawnych to kwartalnik naukowy z zakresu prawa, prawa kanonicznego i administracji. Czasopismo stanowi forum naukowej refleksji nad wyzwaniami prawnymi współczesnego społeczeństwa, inspirowanej polskimi regulacjami prawnymi i orzecznictwem. Obejmuje oryginalne prace prezentujące istotne zagadnienia z zakresu prawa, jego interpretacji i stosowania, w tym tworzenie nowych rozwiązań prawnych. Opracowania te mogą mieć formę artykułów naukowych, artykułów polemicznych i glos (komentarzy do orzeczeń sądów krajowych i zagranicznych). Ponadto czasopismo publikuje sprawozdania z ważnych międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych, a także recenzje najnowszych monografii naukowych.

Artykuły i recenzje publikowane są w języku polskim i angielskim. Przyjmowane są prace zarówno starszych, wybitnych autorów, jak i młodych, obiecujących polskich naukowców, reprezentujących ważne ośrodki akademickie, takie jak Warszawa, Kraków, Łódź, Gdańsk, Opole i Lublin. Czasopismo zaprasza również do publikowania naukowców spoza Polski, którzy chcieliby wnieść swój wkład do dyskursu naukowego.

„Roczniki Nauk Prawnych” oczekują od nadsyłanych artykułów wysokiego standardu naukowego i poddają je dokładnej i krytycznej ocenie. Pismo dba o wysokie standardy etyczne, oryginalność prac naukowych oraz o rygorystyczne przestrzeganie metodologii nauk prawnych. To z kolei przyczynia się do wzrostu roli czasopisma jako autentycznej platformy kształtowania obecnej kultury prawnej w Polsce.

Harmonogram wydawniczy: „Roczniki Nauk Społecznych” ukazują się cyklicznie – w roku wydawane są 4 numery (w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu).

Harmonogram terminów nadsyłania tekstów:

Do 31 grudnia poprzedniego roku zeszyt 1
Do 31 marca zeszyt 2
Do 30 czerwca zeszyt nr 3
Do 30 września zeszyt nr 4

 

Roczniki Nauk Prawnych · ISSN 1507-7896 | eISSN 2544-5227 | DOI: 10.18290/rnp

© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)