Data publikacji : 2023-06-23

Idea współczesnych ogrodów ekologicznych w kontekście starożytnej i średniowiecznej wiedzy agronomicznej oraz ogrodniczej

Abstrakt

Nasilające się coraz bardziej zmiany środowiskowe i postępujący kryzys klimatyczny zmuszają do ciągłego poszukiwania przyczyn tego problemu. Upatrywany jest on nie tylko w postępie technicznym, industrializacji i konsumpcjonizmie, ale w negatywnym podejściu człowieka do natury. Jednym z jego rozwiązań jest kształtowanie nowej postawy proekologicznej, która funkcjonuje nie tylko w wymiarze przyrodniczym, ale też społecznym i kulturowym. Przejawem współczesnej myśli ekologicznej są ogrody, które zyskały obecnie status ponadczasowego ekologicznego toposu i stają się ekosymbolem relacji człowieka ze środowiskiem. W tym rozumieniu ogrody są miejscem współżycia człowieka z naturą, która jest traktowana jako wspólny dom — oikos.

Celem niniejszego artykułu jest wyjaśnienie współczesnej idei ogrodów ekologicznych oraz próba odnalezienia ich genezy w rzymskiej literaturze agronomicznej oraz ogrodach średniowiecznych. Ponadto odniesienie ówczesnych praktyk i rozwiązań ogrodowych do współczesnego znaczenia ekologicznego.

Słowa kluczowe:

ekologia, zrównoważony rozwój, Katon, Warron, Kolumella, Palladiusz, agronomia, ogrodnictwo, uprawa, średniowiecze, Pietro de Crescenzi



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Kulturoznawcze · ISSN 2082-8578 | eISSN 2544-5219 | DOI: 10.18290/rkult

© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)