Data publikacji : 2023-10-25

Mediatyzacja emocji w dyskursie o konsumpcji – analityczne ramy badań zjawiska w okresie pandemii

Abstrakt

Celem artykułu było zweryfikowanie hipotez odnoszących się do dwóch dominujących dyskursów o współczesnej konsumpcji umieszczonych w polskich i angielskich mediach w okresie pandemii – dyskursu o konsumpcji jako społecznej praktyce, której wymiary należy ograniczać albo o konsumpcji jako ważnej aktywności na ścieżce rozwoju gospodarczego. Czy dziennikarze wskazują na konieczność zmiany dotychczasowych wzorców konsumowania, czemu sprzyja okres pandemii, bowiem skłania do oszczędzania, daje szanse zmniejszenia kosztów środowiskowych? Czy też zalecają szybki powrót do dotychczasowego poziomu konsumpcyjnych aktywności, stymulowania wzrostu konsumpcji, znoszenia ograniczeń związanych z Covid-19, by ograniczyć ryzyko recesji?

W artykule wykorzystano technikę ramowania do analizy tekstów o konsumpcji z dwóch opiniotwórczych serwisów internetowych – polityka.pl i bbc.com. Analiza ramowa koncentruje się na badaniu praktyk związanych z kształtowaniem dyskursu publicznego i umożliwia realizację badań nad społecznym znaczeniem konsumpcji.

Na podstawie przeprowadzonych badań ustalono, że dwa skrajne obrazy-ramy zjawiska konsumpcji 1) krytykowanej „hiperkonsumpcji i konieczności jej zmian” oraz 2) rama konsumpcji jako „stymulatora gospodarki” nie są dominującymi w medialnym dyskursie. Najczęściej pojawiające się wypowiedzi dziennikarskie odnosiły się do trzeciego dyskursu, który wskazywał na konsumpcję jako „codzienną, rutynową czynność”.

Słowa kluczowe:

konsumpcja, analiza ramowa, pandemia, emocje



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Kulturoznawcze · ISSN 2082-8578 | eISSN 2544-5219 | DOI: 10.18290/rkult

© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)