Data publikacji : 2023-10-25

Emocje i edukacja. Mediatyzacja emocji w dyskursie o zamknięciu szkół w polskich i brytyjskich portalach internetowych

Abstrakt

Celem artykułu było przedstawienie wyników badań dotyczących sposobów prezentacji emocji (radość, złość, smutek, strach, troska, współczucie, otępienie, stagnacja, upokorzenie, poczucie winy, nadzieja, nienawiść, solidarność sąsiedzka, nuda, banalność) w materiałach tekstowych portalu opiniotwórczego Polityka (PL) i The Spectator (UK), odnoszących się do zamknięcia szkół z powodu pandemii COVID-19 – i ich mediatyzacji w życiu publicznym (perspektywa nauczyciela, dyrektora szkoły, przedstawiciela rządu, eksperta), i prywatnym (perspektywa ucznia i rodzica), w ujęciu procesualnym (katalog wydarzeń), w kontekście przeobrażeń technologicznych (zdalne nauczanie), społeczno-kulturowych (relacje międzyludzkie, przemoc domowa) oraz ekonomicznych (zasiłek opiekuńczy).

Przyjęto hipotezę, iż zgodnie z koncepcją kultury strachu Franka Furediego sposób formułowania i konstruowania materiałów internetowych ma wzbudzać przede wszystkim emocję strachu. Dokonano ilościowej i jakościowej analizy treści 78 artykułów zamieszczanych na polityka.pl i 12 na spectator.co.uk, w okresie od 1.03 do 30.07.2020 r. wyszukanych przy pomocy słów-kluczy.

Zauważa się co najmniej trzy poziomy źródeł informacji o emocjach przeżywanych przez przedstawicieli badanych grup: osoba doświadczająca emocji, bohater artykułu (perspektywa nadawcy); autor/redaktor artykułu, dokonujący oceny i interpretacji (perspektywa gate-keepera) oraz czytelnik (perspektywa odbiorcy). Na wyróżnionych poziomach emocje mogą wynikać z dosłownego ich nazwania; interpretacji danej sytuacji, kontekstu sytuacyjnego (emocje kontekstowe) oraz z opisu komunikatów niewerbalnych i reakcji fizycznych organizmu.

Hipoteza została częściowo potwierdzona. Chociaż zamknięcie szkół jako wydarzenie medialne w dyskursach pandemicznych obu analizowanych portali generuje przede wszystkim emocję strachu to w dyskursie odnoszącym się do konsekwencji decyzji o zamknięciu szkół oraz ocen zdalnego nauczania przeważa smutek (w Polityce) i współczucie (w The Spectator). Zarówno w sferze publiczno-prywatnej, jak i publicznej dominuje emocja smutku (48 wobec 98).

Słowa kluczowe:

emocje, edukacja, COVID-19, pandemia, zamknięcie szkół, nauczanie zdalne



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Kulturoznawcze · ISSN 2082-8578 | eISSN 2544-5219 | DOI: 10.18290/rkult

© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)