Data publikacji : 2024-12-30

Taktyczny model złośliwego ukierunkowania – studium przypadku relacjonowania problematyki rasizmu na granicy polsko-ukraińskiej na początku wojny w 2022 roku

Abstrakt

Artykuł jest analizą przypadku dezinformacji dotyczącej rasizmu na granicy polsko-ukraińskiej. Celem artykułu jest ukazanie procesu tworzenia narracji dezinformacyjnych oraz przedstawienie związku między działaniami dezinformacyjnymi a powstawaniem polaryzacji i globalnych podziałów. Metoda badawcza to studium przypadku oparte na ilościowej i jakościowej analizie zawartości tweetów w języku angielskim dotyczących rasizmu na granicy polsko-ukraińskiej (w okresie od 26 lutego 2022 roku do 2 marca 2022 roku). Główne wnioski z analizy są następujące: działania Rosji w obszarze dezinformacji nie są przypadkowe, ale także nie są w pełni zaplanowane, ponieważ wpisują się w tematy tworzone przez ważnych aktorów społecznych, takich jak dziennikarze i osoby publiczne; proces budowania  narracji ma swoje etapy, które często zaczynają się od prawdziwych, ale szkodliwych wiadomości, następnie dzięki zaangażowaniu zwykłych użytkowników przekształcają się w dezinformację niezamierzoną, a ostatecznie stają się intencjonalnie polaryzującą dezinformacją. Dezinformacja dotycząca rasizmu ma istotne znaczenie w wymiarze geopolitycznym i jest adresowana głównie do społeczeństw Globalnego Południa, aby stały się one sojusznikiem Rosji i stanowiły blok państw przeciwstawiających się dominacji USA i UE.

Słowa kluczowe:

dezinformacja, rasizm, Rosja, Ukraina, wojna



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf (English)

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Kulturoznawcze · ISSN 2082-8578 | eISSN 2544-5219 | DOI: 10.18290/rkult

© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)