Data publikacji : 2024-06-26

Roboty humanoidalne w terapii dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – szanse i zagrożenia

Abstrakt

Zaburzenia ze spektrum autyzmu (Autism Spectrum Disordes, ASD) powstają w wyniku oddziaływań wielu czynników etiologicznych i pomimo nieustannych wysiłków badaczy, podejmowanych w celu rozwikłania zagadki, nadal stanowią inspitującą tajemnicą. Częstość występowania tych neurorozwojowych zaburzeń w ogólnej populacji na przestrzeni ostatnich dekad sukcesywnie wzrasta. Ze względu na duże zróżnicowanie międzyosobnicze, nadal poszukuje się skutecznych metod oddziaływań edukacyjnych i terapeutycznych. Duże nadzieję pokładane są we współczesnej robotyce społecznej, dziedzinie prężnie rozwijającej się i dostarczającej wielu praktycznych rozwiązań. Zastosowanie robotów humanoidalnych stają się inspirującą propozycją również w obszarze terapii i edukacji dzieci z autyzmem, a efektywność roboto zapośredniczonych oddziaływań jest przedmiotem wielu badań eksperymentalnych.

Celem artykułu jest krytyczny namysł nad etycznymi aspektami zastosowania robotów wobec osób z autyzmem. Prezentacja wyników badań dotyczących zastosowań robotów humanoidalnych w procesie diagnozy i terapii osób z ASD stanowi fundament dla refleksji zakorzenionych w podstawowych wartościach i prawach osoby z autyzmem do ochrony przez nadużyciami.

Słowa kluczowe:

etyka , ochrona przez nadużyciami, prawa osób z autyzmem, roboty humanoidalne, robotyka społeczna, wartości, zaburzenia ze spektrum autyzmu



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

pdf

Wskaźniki altmetryczne


Cited by / Share


Roczniki Kulturoznawcze · ISSN 2082-8578 | eISSN 2544-5219 | DOI: 10.18290/rkult

© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)