Sprawdzenie tekstu przed wysłaniem

Przejdź do logowania lub Zarejestruj aby zgłosić tekst.

Autorzy proszeni są o sprawdzenie czy tekst spełnia poniższe kryteria. Teksty, które nie spełniają wymagań redakcyjnych mogą zostać odrzucone.

  • Tekst jest oryginalną pracą naukową.
  • Tekst nie był wcześniej publikowany i nie został złożony do druku w innym wydawnictwie.
  • Tekst spełnia wymogi formalne oraz techniczne określone w sekcji "Wytyczne dla autorów" (https://ojs.tnkul.pl/index.php/rkult/about/submissions).
  • Tekst spełnia wymogi określone w sekcji Standardy etyczne, w szczególności czy w odniesieniu do artykułu nie zachodzi przypadek zatajonego autorstwa (ghostwriting) lub znikomego/fikcyjnego autorstwa (guest authorship).
Wytyczne dla autorów
Polityka prywatności
 

Wytyczne dla autorów

Informacje ogólne

  • Teksty złożone do „Roczników Kulturoznawczych" nie mogą być wcześniej nigdzie opublikowane w języku polskim ani być w tym samym czasie złożone w redakcjach innych czasopism.
  • Artykuł powinien być przygotowany w rzetelny i uczciwy sposób.
  • W sytuacji naruszenia etyki naukowej, szczególnie poprzez tzw. ghostwriting i guest authorship, Redakcja podejmie stosowne działania, w tym te o charakterze prawnym.
  • Autor jest proszony o podanie informacji nt. ewentualnych źródeł finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, organizacji, stowarzyszeń itp.
  • Nadesłane teksty Redakcja ocenia a następnie kwalifikuje do druku.
  • Recenzja artykułów realizowana jest wg modelu double-blind review process, tzn. autorzy i współpracujący z Redakcją „Roczników Kulturoznawczych” recenzenci nie znają swoich tożsamości. Aktualna lista recenzentów współpracujących dostępna jest na stronie internetowej czasopisma a także w ostatnim numerze czasopisma za dany rok. Formularz recenzji dostępny jest na stronie internetowej Roczników.
  • Autor zostaje poinformowany nt. przyjęcia lub odrzucenia artykułu. Następnie, po zakończeniu prac redakcyjnych, Autor otrzymuje tekst artykułu do zatwierdzenia.
  • Redakcja zastrzega sobie prawo do umieszczenia wydrukowanych materiałów na stronie internetowej „Roczników Kulturoznawczych”.

Materiał powinien odpowiadać następującym warunkom:

  1. być złożony na papierze formatu A-4 w 1 egzemplarzu i na przenośnym nośniku lub przesłany na adres elektroniczny „Roczników Kulturoznawczych”: roczkult@kul.pl;
  2. mieć ciągłą paginację;
  3. zawierać na 1 stronie 2000 znaków (31 wierszy po 65 znaków);
  4. mieć margines z lewej strony - 35 mm.
  • W celu zapewnienia anonimowości procedury recenzyjnej nazwisko i imię autora artykułu należy podać na osobnej kartce.
  • Do tekstu artykułu należy dołączyć uporządkowaną alfabetycznie literaturę, streszczenie w języku polskim (ok. 150 słów) i angielskim (ok. 150 słów) wraz z angielskim tłumaczeniem tytułu a także alfabetycznie uporządkowane słowa kluczowe w języku polskim (do 10) i angielskim (również do 10). W przypadku braku jednego z ww. elementów artykuł nie zostanie poddany procedurze redakcyjnej.
  • Recenzje powinny dotyczyć najnowszych publikacji (polskojęzyczne – do roku wstecz, obcojęzyczne – do trzech lat wstecz).
  • Informacje o autorach powinny zawierać następujące dane: imię i nazwisko, stopień i tytuł naukowy, stanowisko, miejsce pracy (Katedra, Instytut, Uczelnia) wraz z dokładnym adresem oraz adres do korespondencji, telefon, fax, e-mail.
  • Odpowiedzialność wynikającą z praw autorskich i praw wydawniczych (przedruk ilustracji, tabel i wykresów oraz cytowanie z innych źródeł) ponosi autor.
  • Przypisy i bibliografię należy sporządzić według zasadChicago Style of Citation według Chicago Manual of Style [Notes and Bibliography] (wydanie 16.) Podstawowy tutorial: a) w j. angielskim link; b) w języku polskim: PDF.
  • Nieodesłanie przez autora w terminie korekty autorskiej oznacza zgodę na publikację tekstu w dotychczasowej postaci.
  • Autor ponosi koszty zawinionych przez niego zmian dokonanych w tekście po rozpoczęciu składania, jeżeli zmiany te powodują przekroczenie kosztów składania o ponad 3%.
  • Prawa wydawnicze przechodzą na wydawcę.

Wskazówki techniczne

  • Mapy i oryginały ilustracji (w postaci nadającej się do druku) wraz z podpisami powinny być dołączone na końcu artykułu.
  • Jeżeli tekst zawiera nietypowe fonty (np. znaki hebrajskie, cyrylicę, grekę, znaki logiczne, matematyczne lub fonetyczne), które nie występują w standardowej instalacji edytora lub środowiska Windows, należy je dołączyć na przenośnym nośniku.
  • Teksty dostarczone na nośniku elektronicznym powinny być napisane za pomocą jednego z typowych edytorów, np. MS Word, OpenOffice, Notatnik.
  • Rysunki lub wykresy opracowane na komputerze należy przygotować za pomocą typowych programów, np. MS PowerPoint, MS Excel, OpenOffice, GIMP, CorelDraw, Corel Presentation. Należy je dostarczyć jako odrębne pliki. Dotyczy to także materiałów skanowanych. W tekście należy zaznaczyć przeznaczone dla nich miejsce.
  • Formatowanie tekstu należy ograniczyć do minimum: wcięcia akapitowe, środkowanie, kursywa.
  • Kopię przekazanych materiałów należy przechowywać na przenośnym nośniku do czasu ukazania się publikacji drukiem.

 

Informacje odnośnie do zapisu przypisów i bibliografii dla Autorów nadsyłających artykuły do Roczników Kulturoznawczych

Prosimy o szczególne zwrócenie uwagi na dwie kwestie:
a) W przypisie i w bibliografii zapisujemy zawsze pełne imię (imiona) autora, a nie tylko inicjał;
b) terminy techniczne w przypisie zapisujemy w języku publikacji (jeżeli podane źródło jest w j. polskim, to piszemy red., a nie ed., tłum., a nie trans., jeżeli w angielskim to odpowiednio ed. i trans.; jeżeli w niemieckim to Hg. itp.).

Prosimy zwrócić uwagę na pewne różnice w zapisie w przypisach i bibliografii. W przewodniku (zamieszczonym poniżej) owe różnice są zaznaczone przez podanie osobnych przykładów. Przy tym jako szczegół techniczny warto zauważyć, że w przypisach elementem rozdzielającym elementy opisu jest przecinek, w bibliografii natomiast główne elementy opisu rozdziela kropka, pomniejsze zaś przecinek. Dla ułatwienia posługiwania się przewodnikiem poszczególne style cytowań prezentujemy w kolorach:

KSIĄŻKI – STYL WYRÓŻNIONY NA CZERWONO
ARTYKULY - STYL WYRÓŻNIONY NA ZIELONO
BIBLIOGRAFIA - STYL WYRÓŻNIONY NA NIEBIESKO

KSIĄŻKI

Uwaga: szczególną cechą jest tutaj wzięcie w nawias miejsca, nazwy wydawnictwa oraz roku wydania.

1) W PRZYPADKU JEDNEGO AUTORA:

Pierwsze cytowanie:
a) Robert Young, Postcolonialism: A Very Short Introduction (Oxford: Oxford University Press, 2003), 2.
b) Zbigniew Zembrzuski, Ekumenizm w Warszawie. Studium Historyczno-Teologiczne (Warszawa: Oficyna Poligraficzno-Wydawnicza Adam 2001), 21.
Kolejne cytowania:
a) Young, Postcolonialism, 2.
b) Zembrzuski, Ekumenizm w Warszawie, 42.
Zapis w bibliografii:
Uwaga: w bibliografii głównym znakiem oddzielającym elementy opisu jest kropka, sporadycznie tylko występuje przecinek.
a) Young, Robert. Postcolonialism: A Very Short Introduction. Oxford: Oxford University Press, 2003.
b) Zembrzuski, Zbigniew. Ekumenizm w Warszawie. Studium Historyczno-Teologiczne. Warszawa: Oficyna Poligraficzno-Wydawnicza Adam, 2001.

2) DWÓCH LUB WIĘCEJ AUTORÓW:

Pierwsze cytowanie:
Bill Ashcroft, Gareth Griffiths, and Hellen Tiffin, Key Concepts in Postcolonial Studies (London – New York: Routledge, 1998), 41.
Uwaga: w tekstach w języku polskim powinno być “i” bez poprzedzającego przecinka. Należy po prostu stosować spójnik właściwy dla języka artykułu.
Kolejne cytowania:
Ashcroft, Griffiths, and Tiffin, Key Concepts in Postcolonial Studies, 41,
Zapis w bibliografii:
Uwaga: Jedynie w przypadku pierwszego autora następuje przestawienie imienia i nazwiska:
Ashcroft Bill, Gareth Griffiths, and Hellen Tiffin. Key Concepts in Postcolonial Studies. London – New York: Routledge, 1998.

3) REDAKTOR ZAMIAST AUTORA:

Pierwsze cytowanie:
David G. Hunter, ed., Marriage and Virginity (New York: New City Press, 1999), 33-61.
Kolejne cytowania:
Hunter, Marriage and Virginity, 33.
Zapis w bibliografii:
Hunter, David G., ed. Marriage and Virginity. New York: New City Press, 1999.

4) ROZDZIAŁ Z KSIĄŻKI POD REDAKCJĄ:

Pierwsze cytowanie:
Zofia Zdybicka, „Analogia i partycypacja w wyjaśnianiu rzeczywistości”, w Analogia w filozofii, red. Andrzej Maryniarczyk, Katarzyna Stępień, Paweł Skrzydlewski (Lublin: Polskie Towarzystwo św. Tomasza z Akwinu, 2005), 91.
Kolejne cytowania:
Zdybicka, „Analogia i partycypacja”, 91.
Zapis w bibliografii:
Zdybicka, Zofia. „Analogia i partycypacja w wyjaśnianiu rzeczywistości”. W Analogia w filozofii, red. Andrzej Maryniarczyk, Katarzyna Stępień, Paweł Skrzydlewski, 91-100. Lublin: Polskie Towarzystwo św. Tomasza z Akwinu, 2005.

ARTYKUŁ W CZASOPIŚMIE

1) ARTYKUŁ W CZASOPIŚMIE DRUKOWANYM:

Uwagi szczegółowe:
1) W przypisie podaje się strony, z których pochodzą cytaty, natomiast w bibliografii strony całego artykułu.
2) W opisach artykułów w czasopismach numery strony poprzedzane są dwukropkiem przy pierwszym cytowaniu oraz w bibliografii, natomiast przecinkiem przy kolejnych cytowaniach. Należy zauważyć, że w tekstach napisanych w języku polskim obowiązuje kolejność: cudzysłów – przecinek, natomiast napisanych w języku angielskim: przecinek (lub kropka) – cudzysłów.

Pierwsze cytowanie:
Keith L. Sprunger, “Ames, Ramus, and the Method of Puritan Theology,” The Harvard Theological Review 59 (1966): 133.
Antoni Swoboda, „Bonum sacramenti w nauce św. Augustyna o małżeństwie,” Poznańskie Studia Teologiczne 22 (2008): 68.
Kolejne cytowania:
Sprunger, ”Ames, Ramus, and the Method of Puritan Theology,” 133.
Swoboda, „Bonum sacramenti,” 68.
Zapis w bibliografii:
Sprunger, Keith L. "Ames, Ramus, and the Method of Puritan Theology." The Harvard Theological Review 59 (1966): 133-151.
Swoboda, Antoni. „Bonum sacramenti w nauce św. Augustyna o małżeństwie".
Poznańskie Studia Teologiczne 22 (2008): 68.

2) ARTYKUŁ W CZASOPIŚMIE ONLINE:

Po zamieszczeniu opisu wpisać DOI, a jeśli nie to URL, następnie datę dostępu.

Pierwsze cytowanie:
Aaron Phillips, "An Examination of the Prosperity Gospel: A Plea for Return to Biblical Truth.” Pentecostal Theology 64 (2020): 29, accessed October 15, 2020, https://digitalcommons.liberty.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=2128&context=doctoral.
Kolejne cytowania:
Phillips, “An Examination,” 29.
Zapis w bibliografii:
a) Phillips, Aaron. "An Examination of the Prosperity Gospel: A Plea for Return to Biblical Truth.” Pentecostal Theology 64 (2020): 25-40. Accessed October 15, 2020. https://digitalcommons.liberty.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=2128&context=doctoral.
b) Welch, Tana Jean. "Entangled Species. The Inclusive Posthumanist Ecopoetics of Juliana Spahr.” Journal of Ecocriticism 6 (2014): 1–25. Accessed July 13, 2014. http://ojs.unbc.ca/index.php/joe/article/view/502.

3) PUBLIKACJE INTERNETOWE (ZAWARTOŚĆ WEB):

Uwagi szczegółowe: przy podawaniu odnośników internetowych należy podawać najpierw tytuł strony (bądź portalu), datę i dopiero na końcu link.

Pierwsze cytowanie:
a) „Historia KUL”, Katolicki Uniwersytet Lubelski, dostęp 10.02.2020, https://www.kul.pl/historia,149.html.
b) Andrzej Zykubek, „Ks. prof. dr hab. Karol Wojtyła - Jan Paweł II”, Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wydział Filozofii, dostęp 10.02.2020, https://www.kul.pl/ks-prof-dr-hab-karol-wojtyla- jan-pawel-ii,13831.html.
Kolejne cytowania:
a) „Historia KUL”.
b) Zykubek, „Ks. prof. dr hab. Karol Wojtyła”.
Zapis w bibliografii:
a) „Historia KUL”. Katolicki Uniwersytet Lubelski. Dostęp 10.02.2020. https://www.kul.pl/historia,149.html.
b) Zykubek, Andrzej. „Ks. prof. dr hab. Karol Wojtyła - Jan Paweł II”. Katolicki Uniwersytet Lubelski, Wydział Filozofii. Dostęp 10.02.2020. https://www.kul.pl/ks-prof-dr-hab-karol- wojtyla-jan-pawel-ii,13831.html.

 

Roczniki Kulturoznawcze · ISSN 2082-8578 | eISSN 2544-5219 | DOI: 10.18290/rkult

© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II


Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)