Zasady wykorzystania gneneratywnej AI

Towarzystwo Naukowe KUL i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jako wydawcy Roczników Kulturoznawczych oświadczają, że przestrzegają standardów etycznych ustanowionych przez COPE w zakresie korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji (AI). Ponadto czerpią z zasad opracowanych przez ELSEVIER dotyczących korzystania z takich narzędzi przez redaktorów, autorów i recenzentów.

Ze względu na wzrost popularności generatywnej sztucznej inteligencji (GAI) i technologii wspomaganych przez AI, które są coraz częściej wykorzystywane przez autorów, przyjęliśmy szereg zasad dotyczących ich stosowania. Wynikają one z polityki mającej na celu zapewnienie większej przejrzystości i wsparcia dla autorów, recenzentów, redaktorów i czytelników. Wydawcy analizują zachodzące zmiany, aby w razie potrzeby dostosowywać i udoskonalać poniższe zasady.

Zasady dotyczące autorów

  1. Tekst

Redakcja  nie zaleca autorom korzystania z narzędzi GAI do pisania artykułów. Jeśli są one jednak używane w sposób uzasadniony do generowania fragmentów tekstu lub zbierania i analizowania danych, musi to odbywać się pod nadzorem autorów, ponieważ sztuczna inteligencja może tworzyć dane, które mogą być nieprawidłowe, niekompletne lub stronnicze, pomimo że mogą wydawać autorytatywne i dobrze opracowane. Autorzy powinni dokładnie zweryfikować treść wygenerowaną za pomocą takich narzędzi i wziąć za nią pełną odpowiedzialność. Ponadto narzędzia GAI nie mogą być cytowane jako autorzy lub współautorzy.

  1. Obrazy

Redakcja nie zezwala na używanie generatywnej AI lub narzędzi wspomaganych przez AI do tworzenia lub modyfikowania przesłanych obrazów w sposób, który ewidentnie narusza treść obrazu. Regulacja jasności, kontrastu lub balansu kolorów jest dopuszczalna pod warunkiem, że nie utrudnia odczytu ani nie eliminuje żadnych informacji obecnych w oryginale.

  1. Deklaracja o wykorzystaniu AI

Podczas przesyłania manuskryptu autorzy są zobowiązani do ujawnienia zakresu wykorzystania narzędzi GAI poprzez szczegółowe opisanie, które narzędzia zostały użyte, w jaki sposób i w jakim stopniu wpłynęły na pracę. Preferowany format oświadczenia jest następujący:

Podczas przygotowania pracy [TYTUŁ] autor/autorzy użył/użyli [NAZWA NARZĘDZIA] w celu [POWÓD]. [DOKŁADNY OPIS UŻYCIA]. Następnie autor/autorzy dokonał/dokonali dokładnej, krytycznej weryfikacji tekstu, zwłaszcza pod kątem możliwości wygenerowania nieprawdziwych, niekompletnych czy stronniczych informacji, wystąpienia plagiatu lub braku/nieprawidłowego przypisania autorstwa, i zredagował/zredagowali go odpowiednio. Autor/Wszyscy autorzy akceptuje/akceptują w pełni przesłany tekst manuskryptu, zapewnia/zapewniają o braku naruszeń etyki publikacyjnej i ponosi/ponoszą pełną odpowiedzialność za treść publikacji.

Oświadczenie należy wpisać w polu „Wiadomość dla redaktora” podczas przesyłania manuskryptu za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej czasopisma lub jako załącznik do zgłoszenia e-mailem.

Informacje o narzędziach GAI użytych przez autora(ów) zostaną wyświetlone na końcu opublikowanego artykułu.

Uwaga: wykorzystanie AI wyłącznie w celu poprawy czytelności i jakości tekstu, (narzędzia sprawdzanie gramatyki i pisowni, oprogramowanie do tworzenia cytowań), NIE wymaga ujawnienia.

Zespół redakcyjny zastrzega sobie prawo do weryfikacji prawdziwości oświadczeń autorów za pomocą narzędzi do wykrywania użycia sztucznej inteligencji (np. iThenticate).

Zasady dotyczące recenzentów

Naukowiec zaproszony do zrecenzowania pracy powinien traktować otrzymany do recenzji tekst jako dokument poufny. Recenzenci NIE MOGĄ przetwarzać żadnej części zgłoszenia za pomocą generatywnych narzędzi AI, ponieważ może to naruszać dane poufne autorów i prawa własności intelektualnej. Może się również zdarzyć, że technologia ta wygeneruje nieprawidłowe, niekompletne lub stronnicze wnioski dotyczące tekstu. Recenzent ponosi całkowitą odpowiedzialność za treść recenzji.

Recenzenci NIE MOGĄ używać narzędzi sztucznej inteligencji, nawet jeśli ma to na celu jedynie poprawę języka i stylu ich recenzji, ponieważ mogą one zawierać poufne informacje o tekście i/lub autorach.

Zasady dotyczące członków redakcji

Przesłany rękopis musi być traktowany jako dokument poufny. Redaktorzy nie powinni przetwarzać otrzymanego manuskryptu ani żadnej jego części za pomocą generatywnych narzędzi AI, ponieważ może to ujawnić poufne dane autorów i naruszyć ich prawa własności.

Wymóg poufności obejmuje wszelką wymianę korespondencję dotyczącą manuskryptu, w tym wszelkie powiadomienia lub teksty zawierające ustalenia wewnątrzredakcyjne, ponieważ mogą one zawierać poufne informacje o tekście i/lub autorach. Z tego powodu redaktorzy NIE MOGĄ przesyłać swoich tekstów do narzędzi AI, nawet jeśli ma to na celu jedynie poprawę języka i stylu.

Roczniki Kulturoznawcze · ISSN 2082-8578 | eISSN 2544-5219 | DOI: 10.18290/rkult

© Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Artykuły w czasopiśmie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0)