Data publikacji : 2025-02-18

Polish Validation of Two Measures of Soldiers’ Stressful Experiences: the Combat Exposure Scale and the Difficult Living and Working Environment

Abstrakt

Celem tego badania była walidacja i adaptacja dwóch kwestionariuszy, Skali Ekspozycji na Walkę (ang., Combat Exposure Scale [CES]) i Trudne Środowisko Życia i Pracy (ang., Difficult Living and Working Environment [DLWE]), przeprowadzona w grupie polskich żołnierzy wysłanych na misję (ang., Resolute Support Mission [RSM]) do Afganistanu. Prospektywne badanie przekrojowe przeprowadzono dwukrotnie podczas ostatniej misji pokojowej, na początku i na końcu pobytu w Afganistanie w 2021 r. Polski Kontyngent Wojskowy składał się z 71 żołnierzy w wieku od 26 do 50 lat (M = 38,75, SD = 6,45). Trafność teoretyczną zbadano przy użyciu konfirmacyjnej analizy czynnikowej (CFA) i korelacji wewnątrzklasowych (ICC), natomiast do analizy trafności kryterialnej zastosowano korelację Pearsona z kwestionariuszami do pomiaru objawów zespołu stresu pourazowego (PCL-6), depresji (PHQ-9), lęku (GAD-7), zdrowia fizycznego (GSRH) i satysfakcji z życia (SWLS), a także przy użyciu testu t-Studenta z powtózonym pomiarem. Struktura skali wykazała odpowiednie dopasowanie do danych dla modelu jednoczynnikowego, silną spójność wewnętrzną, stabilność test-retest, odpowiednie właściwości psychometryczne i trafność kryterialną. CES i DLWE korelowały dodatnio z objawami PTSD, depresji i lęku oraz ujemnie ze zdrowiem fizycznym i zadowoleniem z życia. Zarówno skale CES, jak i DLWE mogą być używane jako wiarygodne i trafne narzędzia do monitorowania czynników ryzyka niekorzystnego zdrowia fizycznego i psychicznego żołnierzy podczas misji wojskowych.

Słowa kluczowe:

ekspozycja na walkę, Trudne warunki życia, misja pokojowa w Afganistanie, Polski Kontyngent Wojskowy, stres pourazowy (PTSD)



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy